semra @ sivildusunce.com
İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder şimdi de İBB olmak için kollarını sıvadı. Renkli ve çok yönlü kişiliği ile bilinen Önder, Belediye Başkanı olabilmek için büyük gayret sarf ediyor. Hatırlanacağı üzere, Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesi sırasında parka gelerek kesimi yapan dozerlerin önüne geçmiş ‘’Ben bu bölgenin Milletvekiliyim, ağaçları kesemezsiniz’’ diyerek feveran etmişti. Bu olayın ardından uzun süre devam eden hatta CNN ve diğer medya kuruluşlarınca canlı yayınla saatlerce dünyaya servis edilen olaylarda ölenler, yaralananlar, milyonlarca Lira zarara uğrayan iş yerleri kaldı hafızalarımızda.
Aslına bakılacak olursa Gezi olayları en çok Sırrı Süreyya Önder’e yaradı diyebiliriz. Sokak muhalefetini arkasına alan Önder, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına kesin gözüyle bakıyor olacak ki CHP’nin oylarını bölmemesini istiyor.
CHP kanadından olaya bakıldığında durum daha da karışık. Gürsel Tekin’in İBB adaylığının tamamen Mustafa Sarıgül’e çevrilmiş bakışların yönünü değiştirmek için planlandığı da kulislerde konuşulmuyor değil. Zira Sarıgül yalnızca CHP’ye geçmekle kalmayacak, CHP Genel Başkanı olmak için kollarını sıvamış durumda. Neden mi? Çünkü haftaya bir dizi görüşmeler yapmak üzere ABD’ye gidecek olan Sarıgül, Türkiye Çalışma Grubu tarafından organize edilen programa katılacak ve önemli görüşmelerde bulunacak. Hiç şüphesiz Türkiye’de genel başkanlık koltuğuna oturmak isteyenler evvela ABD’ye giderek icazet alır ve kısa bir süre içerisinde de Genel Başkan hatta Başbakan olur.
Sarıgül’ün CHP siciline bakacak olursak çokta parlak yıldızları bulunmuyor. Zira haksız para kazanma, makamı kötüye kullanma gibi birçok nedenden dolayı partiden ihraç edilmişti. Fakat aradan uzun zaman geçti ve CHP’nin yeni bir Genel Başkana ve kan yenilemeye azami ihtiyacı var. CHP tabanının beklentilerini karşılayacak ciddi bir muhalefet geliştiremeyen Kılıçdaroğlu’nun, Kasım ayında gitmeyi planladığı Washington’da muhatap bulamadığı için bu gezinin iptal edildiği açıklanmıştı. Sarıgül’ün muhatap bulduğu ABD’de Kılıçdaroğlunun muhatapsız kalışı durumu iyice kritik hale getirdi.
Önümüzdeki yerel seçim süreci hem siyasi partiler, hem aday adayları, hem de kesinleşen adaylarla gündemi epey meşgul edecek gibi görünüyor. Halkın tek beklentisi ise sıraladığımız bütün çekişmelerin dışında gerçek manada hizmet edecek adayların belirlenmesidir.