semra @ sivildusunce.com
17 Aralık operasyonu sonrasında AK Parti hükumeti devletin bütün kademelerinde deyim yerinde ise tam bir ‘cadı avı’na çıktı. P.Yapı bağlantısı olabilecek cemaat üyelerinin yerlerini değiştirerek ve/veya görevden alarak yıllar içinde örgüt haline gelen bu yapılanmayı tasfiye etmeye çalışıyor. Durum böyle olunca da ispiyon mekanizması devreye girdi; cemaat bağlantısı olmayanlar dahi böyle bir ortamda topun başına girebilir. Ünlü Rus yazar Orlando Figes’in ‘Karanlıkta Fısıldaşanlar’ adlı kitabında Stalin Rusya’sında yaşananları anlattığı kitabında aynı evde yaşayan aile fertlerinin dahi nasıl birer istihbaratçı haline geldiklerini ibretlik örneklerle anlatır.
Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Bağbuğ ‘Örgüt kurmak’ suçundan tutuklanmış, aradan geçen yıllara rağmen mahkeme tarafından bir karara varılmamış, nihayetinde ceza almış idi ki serbest bırakıldı. Tuncay Özkan ve Sedat Peker, Dursun Çiçek, Alparslan Arslan, Doğu Perinçek…vb serbest bırakıldılar. Yarın bir başka mahkeme kararı ile tekrar tutuklama kararı alınabilir. Zira ‘burası Türkiye!’
 Madem Ergenekon yoktu neden onca insan tutuklandı? Madem Ergenekon vardı neden şu ana kadar elle tutulur, gözle görülür bir sonuç çıkmadı? Balyoz, Ergenekon, Danıştay saldırısı olmadı mı yani? 28 Şubat mağduru Mirzabeyoğlu neden tahliye edilmiyor? Bunca zaman içerisinde toplumun hemen her kesiminde veryansın edilen ‘Ergenekon örgütü ülkeyi parçalamaya, bizleri birbirimize kırdırmaya kastetmiş’’ üzerine gidilen derin yapılanma tamamen hayal mahsulü müydü yani? Anlaşılan o ki, Ergenekon ve tayfası, P.Yapı ve saz arkadaşları tamamen hayal ürünü olarak kalacak. Geçen geçmiştir, geçmiş ola!
Öcalan da Tahliye Edilebilir
Tüm bu serbest bırakmaların ardındaki tek gerçek Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için yapılan hazırlıklardan başka bir anlam ifade etmiyor. Zira Başbuğ ‘örgüt kurmak’ suçundan yargılanarak ceza almış lakin geçtiğimiz günlerde tahliye edilerek serbest bırakıldı. Emsal teşkil eden bu tahliye kararı ile Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için zemin hazırlanmış oldu. Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması Türkiye için önem arz eden bir husustur çünkü barış ve çözüm sürecinin başlaması ve devam etmesi için hem hükumet hem de Mit ile koordineli olarak önemli adımlar attı. Gelgelelim yaşlandığı için sağlık sorunları yaşıyor ve hapiste ölmesi sadece Türkiye için değil dünyanın her yerinde büyük infiallerin çıkmasına neden olur. O zaman barış hak getire! Hatırlayacağınız üzere Abdullah Öcalan tutuklandığında Avrupa’da ve Türkiye’de olaylar gerçekleştirilmiş hatta Berlin Büyükelçiliğimizin önünde kendilerini yakanlar dahi olmuş idi.
Önümüzdeki günlerde genel af çıkarılarak Öcalan’ın da içinde olduğu KCK tutukluları serbest bırakılabilir.
AK Parti-Cemaat kavgası bize neleri unutturdu?
17 Aralık operasyonu deyim yerindeyse toplumun her kesiminde akıl tutulmasına neden oldu. Daha düne kadar konuştuğumuz ve ivedi olarak halledilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduğumuz yeni anayasa çalışmaları askıya alınmış durumda. P.Yapı ülkeyi öyle bir hale getirdi ki asıl konuşmamız ve tartışmamız gereken bütün konular rafa kalktı, hatta hiç konuşulmuyor. Tam manasıyla zihin bunalımı yaşıyoruz. Bir düşünsenize, aylar evvel ne konuşuyorduk şimdi ne konuşuyoruz.
30 Mart yerel seçimler arifesinde neredeyse ülkemin büyük bir kısmı P.Yapı’ya karşı tamamen AK Parti'nin selametine adamış durumda. Yeni bir ‘Kurtuluş Savaşı’ mücadelesi veriyor gibiyiz. Devletin içine çöreklenmiş derin bir yapılanmanın köklerine inerek gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen Başbakan Erdoğan ‘inlerinden çıkaracağız’ diyerek ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor. Lakin çekincelerimiz var zira bugün P.Yapı tu kaka edilirken yarın Ergenekon tahliyelerinin bir benzeri Cemaat için de yapılabilir.
Türkiye’nin Tek Sorunu P.Yapı Değil
Şöyle bir silkinip aklıselim düşünmeliyiz, unutulanları tekrar gün yüzüne çıkarmalıyız. Toplumun her kesimini içine alan çoğulcu bir anayasa, çözüm süreciyle birlikte Kürtlerin hak ve taleplerinin karşılanması, işsizlik sorununun giderilmesi için yeni düzenlemeler, eğitim sisteminin iyileştirilmesi ve yeni düzenlemelerin getirilmesi, yargı reformu ve emniyet teşkilatında yeni yapılandırmalar…vs gerçekleştirilmeli.
Seçimle başa gelen AK Parti hükümeti yine ancak seçimle indirilebilir. P.Yapıya odaklanınca gözlerimiz adeta kör oldu. Bunca düzeneği kimler nasıl kurguladı insan düşündükçe şaşırıyor. Düzenlenmiş birkaç uydurma suç dosyasıyla gazeteci ve generaller haksız yere mahkumiyet alarak hapis yatıyorlar. Gerçek suçlular yerine piyonlar cezalandırılıyorlar.
Dün dostlarla sohbet ederken ‘’Cemaatin adamları atmadı mı onları içeriye, şimdi çıkmalarına neden olan AK Parti oldu değil mi? Hukuktan pek anlamıyorum aslında orası da karışık gibi, sanki inada bindirip yapıyorlar, ‘işte siz attınız biz çıkarıyoruz’ der gibi oldu, ya da çıkaranlar da yine P.Yapıdır yani, bunlar hem hapisten çıkarıp hem de suçluydular diyebilirler, bunlar çok kötü bir siyaset izliyorlar göreceğiz daha neler neler olacak…’’ minvalinden konuşmalar oldu.
Önümüzdeki günlerde kim bilir daha neler olacak ve bu olacaklar üzerinden kim bilir daha neler konuşacağız. P.Yapı’nın Türkiye üzerinden uyuşturucu sevkiyatından, kara para aklamasından tutun da silah ticaretine kadar uzanan taraklarda bezi olduğu bile ortaya çıkabilir. Şaşıracak mıyız? Hayır!