semra @ sivildusunce.com
‘’Bir Ramazan ayını daha idrak etmenin sevinci ve…’’ diye başlayan bir yazı hazırlamayı çok isterdim lakin olmuyor…  Yıllardır ‘’Arap Baharı’’ adı altında Mısır, Libya, Suriye…vs ülkelerin halkları ateş altında iken bu mümkün değil. 
Günlerdir Gazze’ye bombalar yağıyor ve her bir bomba onlarca masum, savunmasız sivil ve çocuğun katline neden oluyor. Dünyanın birçok ülkesinde sokak gösterileri düzenleniyor, sosyal medya ağlarında ve toplumun geniş kesiminde büyük tepkiyle karşılanan olayın yankıları sürerken, dünya liderlerinin konuya eğilimi çok daha fala dikkat çekiyor.
Fakat içlerinde en dikkat çekici olanı ‘’hem Arap hem Ortadoğu hem de İslam dünyasının kurtarıcı gözüyle baktığı eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ve bugünün Cumhurbaşkanı adayı Ekmel bey’’ değil, tabii ki Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı R.Tayyip Erdoğan.
Size göre de bu işte bir terslik yok mu? Neden R.Tayyip Erdoğan da, Ekmel bey değil? Bütün ömrünü ‘’ Türk kültürü, İslam Dünyası ve Batı Dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri’ne vakfeden ve ‘’bu eserler hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri’’ bulunan ve ‘’birden fazla yabancı dil bilen’’ Ekmel bey değil? Neden Ortadoğu ve İslam dünyası kurtarıcı olarak Ekmel bey’i görmeyi bırakın, adını dahi bilmiyorken R.Tayyip Erdoğan’dan medet umuyor?
Bunun çok kısa ve net bir cevabı var: Ekmel bey hayatını tüm bu eserlere vakfederken insani ilişkileri, Ortadoğu halklarının ve İslam dünyasının dününü, bugününü ve yarınını bir mülteci aileden geldiği halde yok saydı da ondan. Bir mülteci aileden geldiği halde Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapılarını    kapaması ve kabul etmemesi gerektiğini söyledi de ondan…
Ekmel bey’e bir soru sorsak ve ‘’bu yaşınıza kadar kaç kez oy kullandınız ve en son geçen seçimde hangi partiye oy verdiniz?’’ desek yanıtı ne olurdu acaba? ‘’Ülkenin tamamını kucaklayan ve her kesimden insanın Cumhurbaşkanı’’ olacağını iddia ederek tabiri yerindeyse özgüven patlaması yaşayan Ekmel bey, kendisini destekleyenlerin bir taraftan da Selahattin Demirtaş’a göz kırptıklarının farkında mıdır dersiniz?
Ambargo altındaki Gazze’de hergün onlarca insan İsrail’in orantısız güç uygulaması nedeniyle ölüyor. Hamas yeraltındaki tünellerde saklanırken sivil halk bombaların hedefi haline geliyor. Peki İslam dünyasının umudu olması gereken  Ekmel bey’in ambargo altındaki Gazze için önerisi ne dersiniz? ‘’Gazze’ye ekmek göndermeliyiz’’ diyerek aslında kendisiyle dalga geçiyor.
Yer üstündekilerle diyalog kurmayan, halkın arasına karışmayan, kapısını çaldığı herhangi bir vatandaşın evinde iftar açmayı fazla gören Ekmel bey, yerin altına göçmüş devlet büyüklerinin mezarlarını ziyaret ederek birkaç damla yaş akıtmayı yeğliyor...  
Ha sahi, neden Ekmel bey bir kez dahi olsun miting yapmadığı halde onun yerine Kemal Kılıçdaroğlu sözcülük ediyor? Hani olmayacak ya, farzı misal, Allah vermeye, Cumhurbaşkanı oldu diyelim; Ekmel bey yerine Kemal Kılıçdaroğlu mu konuşacak?