semra @ sivildusunce.com

 

31 Mart yerel seçimine iki haftadan az bir süre kaldı. Bu süre zarfında kim birkaç puan daha hanesine ekleyebilirse kârlı çıkacak.

 

Seçim sadece siyasi parti adaylarının gayret ve çalışmaları ile değil, STK, platform ve örgütlerin de desteği ile kazanılıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Platformu Başkanı Nasır Çetin de ekibi ile birlikte hummalı bir çalışma yürüterek birçok ilde AK Partili belediye başkan adaylarına destek veriyor.

 

Geçtiğimiz şubat ayında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç ile Talas Belediye Başkan Adayı Mustafa Yalçın’a destek vermek üzere Kayseri’de düzenlediği yemekli salon toplantısına 1400 Doğu ve Güneydoğulu ile kanaat önderlerini ağırlayarak başkan adayları için destek istedi. Büyükkılıç yıllardır belediyecilik anlamında önemli projelere imza atmış biri. Yalçın da Van belediyesinde hizmet verdiği süre içerisinde hem çalışmaları ile şehri yeni bir çehreye kavuşturmuş hem de halkın büyük sevgi ve sempatisini kazanmış bir isim. Her iki aday ile bir araya gelen Doğu ve Güneydoğulu seçmen salondan büyük bir memnuniyet ve destekle ayrıldı.

Platform, geçtiğimiz hafta sonu Etimesgut’ta da bir salon toplantısı düzenleyerek 3 bini aşkın Doğu ve Güneydoğulu seçmen ve kanaat önderini Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki ve Etimesgut Belediye Başkan Adayı Enver Demirel ile buluşturdu. Platform Başkanı Nasır Çetin, 31 Mart yerel seçimlerinin önemine dikkat çekerek Kürt halkının sorunlarının çözümünün adresinin yine AK Parti olduğunun altını çizdi.

Özhaseki salonda bulunan hemen hemen tüm masaları dolaşarak dertlerini dinledi; talep ve beklentilerini not aldı. Özhaseki ile bir araya gelen Kürt seçmen

Özhaseki konuşmasında, hendek olayları sırasında evleri yıkılan vatandaşlara yeni bir şehir imar ettiklerini, vatandaşların evlerini almaları için gerekli olan imzayı atmaları konusunda davet gönderdiklerini ancak halkın PKK baskısı nedeniyle imza atmaya gelmediğini, devletin duruma el koyarak halkın güvenini sağlamasının ardından imza atabildiğine dikkat çekti. Kürt halkının o dönemde kendisini çok sevdiğini belirterek, bölge halkının şivesiyle konuşması salonda büyük bir memnuniyet ve alkışla karşılandı.

Özhaseki,son günlerde basın ve medyanın gündemini çokça meşgul eden CHP Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’a yönelik senet yolsuzluğu iddialarına değinerek, “böyle birine Ankara emanet edilir mi?” diyerek tepki gösterdi. Seçimden seçime adı duyulan Yavaş’ın Ankara’ya belediye başkanı olmaması gerektiğinin altını çizdi. Yavaş’ın Ankaralı olması dışında hiçbir marifetinin olmadığını, kendisinin ise yıllarca belediye başkanlığı ve bakanlık yaptığını söyleyerek Ankara’ya ancak  tecrübeli bir başkanın hizmet verebileceğini belirtti.

31 Mart'ta sandıktan çıkacak sonucu Kürt seçmenin tercihi belirleyecek desem abartılı olmaz.