semra @ sivildusunce.com
Hafta başında yeni reform paketi açıklandı. Fakat sırf ‘’muhalefet’’ olsun diye eleştiri yapan muhalefet partilerinin veryansınları hala devam ediyor. Hatırlanacağı gibi Trt 6 açıldığı zaman muhalefet partileri ülkenin bölüneceğini iddia etmişlerdi. Bdp, devletin güdümündeki bir Tv kanalının Kürt halkına hizmet etmeyeceğini, tam aksine asimilasyona katkı sağlayacağını iddia etmişti. Yeni reform paketi ile özel okullarda anadilde eğitimin yolu açıldı. Bdp bu kez de, isteyen herkesin özel okullarda çocuklarını okutamayacağını ve devlet okullarında da ana dilde eğitim serbestisi getirilmesi gerektiğini söyleyerek kendi çelişkisini ortaya koydu. Ha keza Chp de Trt 6’nın ülkeyi böleceğini ve halkı ayrımcılığa iteceğini açıklamıştı. 1990’lı yıllarda Chp Kürtçe eğitimin okullarda serbest edilmesi gerektiğini kapsamlı bir raporla açıklarken, yeni reform paketindeki ana dilde eğitime karşı çıkarak ülkenin bölünme tehlikesi altında olduğunu belirtti. Fakat ülke hala bölünmedi ve Chp’nin bu iddiası da çürümüş oldu. Baştan beri aynı çizgisini devam ettirmekle en tutarlı olan parti’nin Mhp olduğunu söyleyebiliriz.
Ülkemizde sırf muhalefet olsun diye ağız dalaşı yapan muhalefet partileri, sadece kendi tabanlarındaki seçmenlerine hizmet eden açıklamalarda bulunuyorlar. Ülkenin yararına olan, geneli kapsayan anayasal değişiklikler muhalefetin umurunda bile değil. Halbuki halkın beklentilerini karşılayan maddeler muhalefet partileri tarafından onaylansa ve seçmen tabanına da bunu açıklasa hiçbir sorun çıkmayacak. Zira eksik olan ve hazırlanması icap eden yeni maddeler üzerinde çalışılması için önerilerde bulunulması daha elzem olacaktır.
Başbakan Erdoğan reform paketini açıkladıktan sonra yaptığı son cümle önem arz etmekte idi; bu paketin ilk olmadığını ve devamının da geleceğinin sinyallerini verdi. Başörtülü kadınlara kamu kurumlarında çalışma serbestisi getirilmesi ülkenin büyük bir kısmında memnuniyet yarattı. 28 Şubat post modern darbesi sırasında türbanlı olduğum için işimden ayrılmak zorunda kalan benim gibi binlerce mağduru ve en önemlisi ise Millet Vekili olduğu halde Milletin Meclisinden kovulan Merve Kavakçı için mutluluk verici bir haber oldu.
Gerçekleştirilecek yeni reform paketleri ile tüm ülkeyi kapsayıcı ve ayrımcılıktan uzak bir yapılanma ile bütün halklar özgürce yaşamaya başlayacak. Çünkü tarih boyunca bu topraklarda hakimiyetini sürdüren imparatorluklar da din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmadan herkesi kuşatan bir yapılanma ile hareket ettikleri için başarılı olmuşlardı.
On yılı aşkın bir zamandır iktidarda olan Ak Parti bu reformları gerçekleştirmek için geç kalmış gibi görünebilir. Fakat son on yılda Ergenekon terör örgütü gibi karanlık yapıları ifşa etmesi, korku perdesi gibi ülkenin üstüne çöreklenen ‘’derin devlet’’ gerçeğini gün yüzüne çıkarması ve suçluların yargılanması önemli bir gelişme idi.
Tüm ülkeyi kapsayan reform paketlerinin devamı gelecek ve cumhuriyetin ilanından bu yana süre gelen sorunların tasfiyesi için Başbakan Erdoğan önderliğindeki iktidar partisi önemli çalışmalar yapıyor. Lütfen muhalefet partileri de üzerlerine düşeni yapsın ve halkın beklentilerini karşılayacak yeni söylemler geliştirsin. Asıl sorun seçim barajının yüksek olması değil, muhalefetin ‘’çamur at izi kalsın’’ zihniyeti. Böyle devam ederse muhalefet partileri önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde şu anda sahip oldukları koltukları da kaybedecekler.