semra @ sivildusunce.com

Genel seçimlere sayılı bir zaman kaldı. Cumhur İttifakı’na göre 2023 seçimleri tarihin en önemli seçimlerinden biri olacak. Millet İttifakı’na göre ise siyasi manipülasyona gerek yok, her seçim gibi bir süreç yaşanacak.

6’lı Masa ikinci tur görüşmelerine başladı. Ağır aksak ilerleyen görüşmelerden ortak bir karar, ortak bir manifesto henüz yayımlanmadı; cumhurbaşkanı adayı konusunda da henüz bir ittifak sağlanmış değil. Cumhur İttifakı’nın tarafları olan AK Parti tüm teşkilatlarıyla birlikte seçim hattı sathına girdi, çalışmalarını sürdürüyor; MHP de mitinglere başladı ve halkın nabzını sahada tutuyor. Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ise net; Recep Tayyip Erdoğan.

Millet İttifakı’nda ise cumhurbaşkanı adayı konusunda henüz ortak bir aday konusunda karar alınmış değil.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu ayın başında yaptığı açıklamasında, “Adaylığa hazırım” dedi fakat beklediği desteği alamayınca da bu kez "Siz gerçekten benimle misiniz? Artık karar verin" sözleriyle çağrıda bulundu oysa Veli Ağbaba, Temmuz ayında yaptığı açıklamasında partilerinin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu ilan etmişti. Anlaşılan o ki CHP içeriisnde dengeler her geçen gün değişiyor.

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı meselesi veya bir başka kimsenin adaylığı masaya gelmedi. Bir fiili iklim oluşturma çabasını doğru bulmam.” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise yaptığı açıklamada, CHP’ye borçlu olmadıklarını bilakis alacaklı hale geldiklerini şu sözlerle ifade etti: “Bizim borcumuz yok; çünkü eğer borç vardıysa biz 31 Mart'da ödedik, hatta alacaklı hale döndük.”

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna ise Akşener, “Kemal Bey dedi ki, 'Bu 'Altılı Masa Cumhurbaşkanı adayını tespit edecek'. Bu masaya bu görevi verip, kendini bağlayan sayın Kılıçdaroğlu. O masanın bir noter olma görevi yok. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı tarifi vardı. Ben ona hep katıldım. Benim söylediğim bir şey daha var; kazanacak bir aday. Aklı başında, devlet deneyimi olan, bugünkü tuhaflıklara müsaade etmeyecek.” diyerek konunun kendi partisi nezdinde tartışmaya kapalı olduğunu ifade etti ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylık konusunda ise tam tersi bir tavır takınarak, “İster Mansur Bey, ister Ekrem Bey aday gösterilecekse biz varız, itirazımız yok dedim.” dedi. Yani Akşener net bir dille Kılıçdaroğlu'nun adaylığını asla onaylamadıklarını, aday olması halinde de desteklemeyeceklerini deklare etmiş oldu.

Daha birkaç gün önce CHP’li kaynaklarıma, 6’lı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağını sorduğumda aldığım cevap çok net ve kesindi: Kemal Kılıçdaroğlu! 6’lı masanın bu konuda görüş birliği yapıp yapmadığını, masada ya da arka planda görüşülüp görüşülmediğini sorduğumda ise kendinden emin bir şekilde hepsinin ortak kararla aday olarak "Kılıçdaroğlu" diyeceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi halinde parti başkanının kim olacağını sorduğumda ise aldığım yanıt hayli ilginç oldu zira Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olması halinde parti liderliğini bırakmayacağını çünkü yasalar nezdinde her ikisini de yürütebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun 2020’de yaptığı açıklamasında, “Cumhurbaşkanı adayı siyasi parti genel başkanı olmamalı” sözlerini hatırlattığımda ise şu anda böyle düşünmediğini, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde parti liderliğini devam ettirmeyi planladığını net bir dille ifade etti.

Oysa gelinen noktada 6’lı Masa’dan Kılıçdaroğlu’na bırakın destek gelmesini bilakis neredeyse masadan ayrılması gerektiğine yönelik ortak beyan verilmesinin kapıda olduğunu görüyoruz. Hal böyle iken Kılıçdaroğlu’na kesin aday olacağını salık veren kimler? CHP içerisinde Kılıçdaroğlu’na adaylığının kesin olduğunu, 6’lı Masa’dan tam destek verileceğini inandıranlar kim ve/veya kimler? CHP içerisinde kazan mı kaldırılıyor?..

Sorular hayli fazla…. Ancak görülen o ki Kılıçdaroğlu’nu yanlış bilgilendiren hatta ve hatta partiden çekilmesini isteyen güçlü bir iç lobi hazırlığı var.

Selam ve selametle...