semra @ sivildusunce.com

İlim adamı Kadri Yıldırım geçen hafta geçirdiği beyin kanaması sonucu Rahmeti Rahmana kavuştu. Her ölüm erkendir tabi ancak Kadri hocanın vefatı gerçekten çok zamansız bir kayıp oldu.

2013 yılında, çözüm süreci devam ederken Ağrı’da “Dengbej Festivali” düzenlemiş ve festivale aralarında Kadri hocanın da bulunduğu çok sayıda akademisyen, siyasetçi ve dengbej davet etmiştik. Kadri hoca, sözlü Kürt edebiyatı olarak nitelendirebileceğimiz dengbejlik kültürünün önemine değinirken, çok önemli mesajlar vermişti. Rektörlüğü sırasında da Artuklu Üniversitesi’nde büyük hizmetler vererek Kürt dili başta olmak üzere yaşayan dillere yönelik önemli akademik çalışmalarda bulunmuştu.

Kadri hoca dindar bir Kürt idi ve maalesef HDP’de milletvekili seçildikten sonra her Kürt milletvekilinde olduğu gibi parti içinde sesi-soluğu kesildi; doğrularını konuşamaz oldu... Kürtlerin beklentilerini karşılayacak bir siyaset izleyemedi ve siyasi mecrada yapabileceği çok şey olduğuna inanan Kadri hoca büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Anlatılacaklar uzun.. Kadri hocaya Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine de sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Kabaktepe’den Kürt vurgusu

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe bugün yaptığı açıklamada enteresan bir şekilde “Kürt kardeşlerim” vurgusu yaptı. Erken seçim mi geliyor diye düşünürken, aslında AK Parti’nin Kürtlere yönelik yeni bir siyasi manevraya geçiş yapacağını ümit ettim zira AK Parti’nin gerçekleştirdiği olağan kongresinde Kürtlerin sevdiği ve bölgede nüfuzu olan isimlere yer vermesi Kürtlerde umut yarattı.

Kabaktepe açıklamasında tam olarak şu ifadeleri kullandı:  “81 ili ortalama olarak aldığımızda Kürt seçmeninden en çok oyu alan parti, biziz. Dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul arasındaki farkı da doğru şekilde değerlendirip, biz 2023 ve 24’te biraz önceki söylediğim tanımlamaya uygun şekilde İstanbul’da da en çok oyu alan parti olacağız. Bunun için partimizin bugüne kadar Doğu’da, Güneydoğu’da ve İstanbul’daki Kürt seçmenlerimizle uyguladığı iletişim bağı aynı şekilde tekrarlamaya devam ederken, İstanbul’daki Kürt kökenli seçmenlerimizin de beklentilerini, onlarla konuşarak daha fazla anlamaya ve ona göre de kendi politikalarımızı ve stratejilerimizi geliştirmeye gayret edeceğiz.”

AK Parti’nin yeni bir sürece evrileceğini ve Kürtlere yönelik yeni bir siyaset dili kullanacağına yönelik umut hakim. Parti merkezi ile yaptığım görüşmelerde de bu yönde talep hakim. Umudumuz, AK Parti’nin MKYK listesine giren Kürtleri vitrin olarak kullanmaması ve beklentileri karşılayacak bir siyaset gelişme yönünde ciddi adımlar atması.

Selam ve selametle...