semra @ sivildusunce.com

15 Temmuz 2016
Sivil Düşünce Platformu olarak 16 Temmuz Cumartesi günü yapacağımız ‘’Türkiye Tipi Sivil Başkanlık Sistemi’’ konulu çalıştayımızın son hazırlıklarını yapıyoruz. Şehir dışından Ankara’ya gelecek konuşmacı ve konuklarımız yola çıktılar…

Türkiye’deki iki başlılıktan kaynaklanan siyasi ve yönetimsel sıkıntıların ancak ve ancak demokratik bir Baskanlk Sistemi ile çözülebileceğine inanıyorum.

***
Darbe mi?
İstanbul’dan yola çıkan yazar Güldalı Coşkun akşam saatlerinde Ankara’ya ulaştı. Tam çalıştay ile alakalı konuşmaya başlayacağız derken telefonu açtı. Arayan, Balgat’taki bir arkadaşımız idi, ‘‘Jetler o kadar alçaktan uçuyor ki araçların alarmları çalıyor’’ dedi. Televizyonu açıp, haber kanallarına baktık. Darbe gerçekleştiyse ajanslardan öğrenebilirdik. Askerlerin boğaz köprüsünün giriş ve çıkışlarını kapattığını ve bunun bir bomba alarmı ve tatbikat olabileceği söyleniyordu; karışık ve aslında ne olduğunu kimsenin tam anlamıyla anlamadığı bir bilgi… Sosyal medya ağlarına baktık. Fatih Tezcan, kendi hesabından tüm halkımızın dışarı çıkmasını ve darbe olduğunu yazıyordu. İl bakışta sayfasının ele geçirildiğini sandım ancak hemen akabinde İstanbul’daki kuzenim görüntülü mesaj gönderdi. Boğaz Köprüsü’nde çekilen görüntüde, aracın içinde bulunanlar, askerlere, yolların neden kapalı olduğunu soruyor, asker de ‘’TSK yönetime el koydu, herkes evlerine dönsün’’ diyordu. Ardından Başbakan Binali Yıldırım televizyon kanalı aracılığı ile darbe kalkışmasının olduğunu ancak herşeyin kontrol altında olduğunu söyledi... Herşey o kadar hızlı gerçekleşiyordu ki, bir dakika bin yıla bedel olmuştu.
Fatih Tezcan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım, halkın birleşerek, iradesine sahip çıkmasını sağladı. Arabası olanlar, olmayanları da yanlarına alarak meydanlara gittiler. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan da televizyona bağlanarak halkın sokağa çıkmasını ve demokrasisine sahip çıkmasını söyledikten sonra hemen herkes alanlara koştu. Alanlara gidenler tankları durdurarak içindeki askerleri çıkardı ve sivil direnişi sağladı. Bu İşgal kalkışmasında çok sayıda şehit verdik ve gazilerimiz oldu. TRT’yi ele geçiren işgalciler, Atatürk’ün yazılarından kopya çekerek hazırladıkları korsan bildiriyi okuttular. Aynı anca CNNTURK de TRT’ye bağlandı ve korsan darbe bildirisini aynı anda verdi. O akşam basın ve medyanın milli ve yerli olma rüştünü ıspat günü oldu. CNNTURK, FOXTV…sınıfta kaldılar.
***
O gece sokağa çıkanlar, asker görünümlü darbecilerin bir kısmının Türkiye askeri olmadığını, yabancı olduklarını ve farklı bir dilde konuştuklarını anlattı. Bu bir darbe değil, ABD, NATO, AB şeytan üçgeninin birlikte tasarladığı ve maşa olarak da FETÖ’yü kullandıkları bir işgal girişimiydi. Bu da şu anlama geliyordu; 15 Temmuz gecesi çok sayıda ABD askeri Türkiye’de rehin kalmıştı! Helikopter ile Yunanistan’a kaçanlar da CIA elemanları idi. Ve ilk defa ABD işgal kalkışmasına gittiği bir ülkede halk tarafından rencide edilerek ve aşağılanarak defedildi.

***
İngiltere askeri birliği, Güney Kıbrıs’ta konuşlandırıldı. Bu birliğin bekletilmesindeki asıl amacın, işgal girişimi sırasında Türkiye’de olan 50 bin İngiliz turisti korumak olduğu iddia edildi ancak işin aslı başkaydı. Peki işgal kalkışmasından nasıl haberiniz oldu?! Eğer bu kalkışma başarı sağlamış olsaydı İngilizler önce Kıbrıs Türk kesimini, sonra da Türkiye’deki sivilleri hedef alacaktı. Darbe kalkışması bittiği halde İngiltere askeri birliği Güney Kıbrıs’ya hala hazır vaziyette bekletiliyor. Bunun nedeni, olası ikinci işgal kalkışması sırasında daha güçlü bir şekilde Türkiye’ye saldırmak. Amaçları ise Türkiye’yi, Suriye’ye çevirmek ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında parçalara ayırmak…  
***
FETÖ, Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşa tıpkı bir virüs gibi girerek tüm etkin noktaların error vermesini sağlamıştı. Bu FETÖ virüsü, son yılların değil neredeyse 40 yılı aşkın bir süredir ABD tarafından desteklenen, lojistik ve maddi destek sağlanarak büyütülen karanlık bir terör örgütüdür. Üniversite ve kamu personel sınavlarından soruları çalarak, memur alımında haksızlık yaparak kendi elemanlarını devletin stratejik noktalarına yerleştirdi. Türkiye’de bir işgal harekatı yapmak için yıllarca sabırla bekledi. FETÖ, porno kasetlerle şantaj, usulsüz dinlemelerle tehdit ederek, kendilerine tabi olmayan insanları her şekilde avuçlarına alarak kullanışlı aptallar haline getirdi. Yıllardır devletin ve hükümetin hemen hemen her kademesinde FETÖ üyeleri vardı.
FETÖ, yıllarca Doğu-Güneydoğuda,  Kürt halkını asit kuyularında katlederek, Uludere’de katliam yaparak, Çözüm Süreci gibi önemli bir projeyi akamete uğratarak terör estirdi. Son olarak Cizre, Sur, Nusaybin…gibi ilçelerde emniyet ve askeriyenin içinde bulunan FETÖ’ye bağlı terörist yapılanma PKK’ya lojistik destek sağlayarak bölgeyi yerle bir etti. Halkı, evlerini terke zorladı… FETÖ’ye bağlı askerler, halkın evlerine girerek duvarlara rencide edici yazılar yazdı. 15 Temmuz işgal kalkışması sonrasında FETÖ, Kürt halkını sokaklara dökmeye çalıştıysa da tüm yaşadıkları olumsuzluklara rağmen FETÖ’ye prim vermediler ve devletin yanında olduklarını alanlara inerek ve ellerindeki bayraklarla gösterdiler. Şu anda hükümete ve devlete düşen görev, Kürt halkının haklı taleplerini, terör örgütlerine fırsat vermeden yerine getirmek ve olası başka darbe girişimlerinde Kürt halkı üzerinden kaos yaratabilme olasılığının önüne set çekmektir.

***
15 Temmuz akşamı yaşanan işgal kalkışmasını koordine eden ülkenin ABD olduğunu, ABD genelkurmay başkanı ve diğer yetkililer ‘’müttefiklerimiz tutuklandı’’ diyerek ifşa etmiş oldular. Bölgede, kendisinde habersiz kuş uçmayan NATO da bu kalkışmanın içindedir zira 15 Temmuz’dan daha bir hafta önce Polonya’da gerçekleştirilen NATO toplantısında Türkiye’yi neden uyarmadı?
İşgal kalkışmasındaki asıl amaç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı diri ele geçirmekti. Bu sayede tüm dünyadaki Müslümanlara büyük bir gözdağı verilmiş olacaktı.
Aralarında Graham Fuller’in de olduğu CIA ajanları helikopterle Yunanistan’a kaçtı. Bakan Berat Albayrak’ın ifadesine göre, Marmariste’ki otelin sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ısrarla Yunanistan’a götürmeyi teklif etti. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaristeki otelin sahibini dinleyip Yunanistan’a kaçsaydı, onu, Yunanistan’da Graham Fuller karşılayacaktı. Türkiye’deki karışıklıktan dolayı, Graham Fuller’in Erdoğan’ı neden ve nasıl karşıladığını sorgulamayacaktık belki de.
CIA ajanı FETÖ liderinin asıl amacı ise tıpkı Hümeyni gibi Türkiye’ye gelmek ve ruhani lider olmaktı ancak Allah tüm hesapları ve planları dilediği yöne çevirendir. İşte asıl hesap edemedikleri gerçek de buydu.
15 Temmuz, Türkiye için bir asrın kapatılarak yeni bir asrın başladığı kutlu gündür. Yeni bir Kut’ul Amare’dir. 16 Temmuz sabahı elinde kalpaklı Atatürk resmi olan bayraklarla Kemalistler, Türkiye bayrağını taşıyan yaşlılar, Kürtler, Çerkesler, çarşaflılar, mini etekliler, eşcinseller, bebekler, çocuklar…hülasa hemen herkes vardı. Bu görüntü Türkiye’nin gerçek portresiydi.

***
Halen badireyi tam olarak atlatamadık lakin İttihat ve Terakki’den bugüne kadar Türkiye’yi cendere aldıkları zincirler halkımız tarafından koparıldı. Türkiye'de yeni bir devir açan şehitlerimize ve gazilerimize bin selam olsun. 


Selam ve Selametle