semra @ sivildusunce.com
Muhammed Peygambere ‘’bir daha dünyaya gelsen nerede doğmak isterdin?’’ diye sorulan bir soruya yanıt olarak ‘’bir daha dünyaya gelsem yine Mekke’de doğmak isterdim’’ der. Bir insan için doğduğu toprağın ne kadar özel olduğunu ifade eder.
Dün Diyarbekir’de ‘’toprağın kutsallığı’’na ve hayallerin gerçeğe dönüşmesine bir kez daha şahit olduk. Tarihi bir gün olarak kayıtlara geçen 16 Kasım 2013’te bir ilk yaşandı; Başbakan Erdoğan konuşmasında ‘’Kürdistan’’ diyerek bir ilke imza attı. Osmanlı’da Kanuni zamanından bu yana ilk kez devlet başkanı nezdinde dile getirilen ‘’Kürdistan’’ barış için atılacak adımların daha büyük bir gayretle devam ettirileceğinin önemli bir göstergesi idi. Başbakan Erdoğan’ın Diyarbekir ziyareti sırasında ilk olarak Belediye Başkanlığını ziyaret etmesi bölge halkının takdirini kazandı.
Kürtçe kasetlerin saklandığı, Kürtçe konuşmanın yasaklı olduğu ve Kürt sanatçıların ya tutuklandığı yahut Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldığı yıllarda Şiwan Perver en çok dinlenen Kürt sanatçılar arasında ilk sırada idi. Kendi doğduğu toprakları terk ederek Avrupa’ya kaçmak zorunda kalan Şiwan yıllarca Türkiye’nin hasretini çektikten 37 yıl sonra ilk kez dün Diyarbekir’e geldi. Gözyaşlarını tutamayan ve İbrahim Tatlıses ile düet yapan Şiwan için hiç şüphesiz bu günün anlamı çok daha önemli idi. Yıllarca hasret kaldığı vatanında anasını, babasını, dostunu kaybetmiş, cenazelerini defnetmeye bile gelememişti.
Kürt halkının gönlünde hem karakteri, duruşu, müziği ve sanatı ile taht kuran Şiwan hiç şüphesiz Kürt müziğine büyük katkı sundu. Bir çok Kürt gencinin müziğe adım atmasında idol gördüğü Şiwan, bugün birçok gencin müziğe başlamasında etkili bir sanatçıdır. İki şarkı söylemekle kendisini ‘’sanatçı’’ ilan eden ve şımaran kişilerin aksine, Şiwan her zaman kim olduğunu, nereden geldiğini ve sadece sesiyle var olabileceğini unutmadı/unutturmadı.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin 22 yıl sonra geldiği Diyarbekir’de Başbakan Erdoğan’la birlikte iki ayrı ülkenin yek vücut olmuş halklarına aynı anda seslenerek barışın ve kardeşliğin mesajlarını verdiler.
Milyonlarca insan kah Diyarbekir meydanında, kah televizyon karşısında kah radyoları başında bu tarihi güne tanıklık etmek için dikkat kesildi. Başbakan Erdoğan ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin yaptıkları Türkçe ve Kürtçe konuşmalar halkların kardeşliği için atılan önemli bir adımdı. Leyla Zana, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Altan Tan’ın da yer aldığı bu tarihi günde, siyasi görüşleri bir tarafa bırakarak birlik mesajı vermek için üzerlerine düşeni yaptılar.
Diyarbekir’den barışa yolculuk başladı! Dün Diyarbekir’de devlet başkanları, sanatçılar, Türkçe, Kürtçe, STK temsilcileri ama çok daha önemlisi milyonlarca barış yanlısı yekvücut olup bu kez barış için tek dilde, tek gönülde gözyaşı döktü. Dicle ve Fırat ilk defa ağıtların değil sevinçlerin gözyaşı olup aktı.