semra @ sivildusunce.com
Geçen sene bu aylarda kıpırtılarını hissettiğim Oğulcanım, şu anda 6 aylık koca delikanlı oldu. Her gebeliğin kişiye has zorlukları var ve bu zorlu günlerde ‘Meşakkatli bir hamilelik dönemi ve akabinde kucağınıza alacağınız evlatlarınız size bütün acılarınızı unutturacak’’ deyip teselli veren annem ne de haklıymış; Oğulcanımı kucağıma aldığım anda o acıları çeken sanki ben değildim.
***
İnsan vücudu en fazla 45 del'e dayanabilirken, doğum esnasında 57 del. acı çeken ve normal şartlarda bu acının 20 kemiği aynı anda kırılmasına bedel olan sancıya sabrederek insanlığı doğuran annelerimizin ayaklarının altına cennetin serilmiş olması boşuna değil.
***
Her türlü meşakkate ve acıya dayanarak bizleri doğuran Annelerimizin ve evlat sahibi olan biz Annelerin de günümüz kutlu olsun.
Binbir zorlukla evladını büyütüp askere gönderen, kapıda tabutunu karşılayan Annelerin günü kutlu olsun.
Yıllardır yaz kış demeden evladının sesi olan Cumartesi Annelerinin günü kutlu olsun.
Barış için savaşa kafa tutan Barış Anneleri’nin günü kutlu olsun.
İran’da oğlunu öldüren kişiyi idam sehpasında affeden, "Oğlum rüyama girerek intikam almamı istemedi" diyen Annenin günü kutlu olsun.
Evlatlarını onurlu, haysiyetli ve dürüst bireyler olarak büyüten, haysiyetli ve örnek alınan annelerimizin günü kutlu olsun.
Yetim kalan evlatlarını merde namerde muhtaç etmeden en zor işlerde çalışan annelerin kutlu olsun.
Demokrasi ve barış için mücadele eden ve vesayete boy eğmeyen evlatları doğuran annelerin günü kutlu olsun.
İyi günümüzde elleri saçlarımızın arasında dolaşan, kötü günümüzde gözyaşları yüzümüzü ıslatan sabırlı annelerimizin hakkını bir gün değil her gün kutlasak ödeyemeyiz.
***
Bana Ogulcanimi bahseden ve Annelik duygusunu tattiran Rabbime her gün sonsuz kere şükrediyorum. Yüce Rabbim bütün annelere evlatcegizlerini, bütün evlatlara da Annecegizlerini bagislayip güzel bir ömür nasip etsin.
Çocuk doğurmuş olsun yahut olmasın, bütün kadınların Anneler Günü Kutlu olsun!