semra @ sivildusunce.com


Her devrin bir adamı vardır. Cumhuriyet devrinin adamı da hiç şüphesiz Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal, Ali Rıza efendi ile kendisinden 20 yaş küçük olan 14 yaşındaki Zübeyde hanımın –rivayet edilir ki, Ali Rıza, Zübeyde hanımın 2. Eşi ve Mustafa Kemal’in üvey babasıdır- oğludur.

El birliği ile yıkılan, talan edilen Osmanlı’nın yerine, ölçekçe küçültülerek hem imani hem de sosyolojik olarak minimalize edilmiş Türkiye Cumhuriyeti bırakıldı. Bırakıldı diyorum zira Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’nın parçası olması bakımdan görece büyük bir toprak parçasıdır!

Cumhuriyet devrinin adamı Mustafa Kemal, adına ‘inkılap’ dedirttikleri ancak asıl itibariyle birer darbe olan ‘devrimleri’ kadar aşkları da olaylı geçmiş biridir. Genç ve güzel kız çocuklarına aşık olan, ilişkiye giren Mustafa Kemal’in yolu Zsa Zsa Gabor adlı, 1936’da güzellik kraliçesi seçilen Macarlı bir kız ile kesişir.

Şöyle ki; Murat Belge’nin babası Burhan Belge (kendisi ünlü bir masondur), Macaristan’daki görevi sırasında Zsa Zsa Gabor ile tanışır ve aşık olur. Bu aşk ilerler ve Türkiye’ye gelerek evlenmeye karar verirler. Bu geliş tam da Mustafa Kemal ile İsmet İnönü’nün aralarının açık olduğu döneme denk geliyor… 1937 yılında Burhan Belge ile Zsa Zsa Gabor evlenirler. Bu evlilikte cinsel birliktelik olmaz… Zsa Zsa, Belge sayesinde Ankara cemiyet hayatının içine girerek İsmet İnönü’nün eşiyle çay partileri düzenler, Mustafa Kemal ile balolarda dans eder…  Zsa Zsa’nınn Türkiye’nin kurucu kadrosuna yön veren herkesle ilişkisi olur.

Ünlü mason Burhan Belge ile evli olan Zsa Zsa’nın Mustafa Kemal ile yasak ilişki yaşadığı Ankara’da kulaktan kulağa yayılır. O kadar ileri gider ki, bu ilişki Başbakan’a kadar intikal eder. Bu dedikodular Belge ailesinde büyük rahatsızlık uyandırır. Başbakan Refik Saydam devreye girer ve Belge’den Zsa Zsa’ya hizmet pasaportu ve yüklü miktarda döviz vererek ABD’ye göndermesini ister. Peki ama neden hizmet pasaportu?! Neden Mustafa Kemal’in hastalığının ortaya çıkmasıyla Zsa Zsa yurtdışına gönderildi? Mustafa Kemal’in öleceği biliniyor muydu?  Sorun yaratan gerçekten de bu dedikodular mıydı yoksa Zsa Zsa’nın ajanlık yapması mıydı?!

Zsa Zsa’nın Ankara’daki ajanlık çalışmalarına Burhan Belge’nin büyük yardımı olmuştur. Zsa Zsa devletin kurucu kadrosundan edindiği bilgileri İngiliz Gizli Servisi MIV’e iletiyordu. Bu konudaki belgeler tarihçi Rıfat Bali tarafından ABD arşivlerinde bulunmuş ve yayınlanmıştır. Bu belgelere göre ABDye yerleşen Zsa Zsa, kız kardeşini İngiliz gizli servisinde görevli bir üst düzey yetkili ile evlendirerek 2. Dünya savaşı yıllarında ABD istihbarat servislerine Türkiye’deki gelişmeler ve yöneticiler hakkında bilgiler veriyordu.

Zsa Zsa henüz 15 yaşında bir kız çocuğu iken 56 yaşındaki Mustafa Kemal ile 6 ay yaşadığı yasak ilişkisini 1991’de yayınlanan ‘’One Lifetime is not Enough ‘’ adlı kitabında yer verir. Cezmi Yurtsever, Zsa Zsa’nın ‘’One Lifetime is not Enough’’ kitabında Mustafa Kemal ile ilgili bölümden alıntıladığı kısımda henüz 15 yaşında bir çocuk olan Zsa Zsa’nın Mustafa Kemal ile olan ilişkisini şöyle anlatıyor: ‘’Açılan büyük bir kapının ardından içeriye girdim. Heyecandan kalbim deli gibi çarpıyordu. Mermer taşla döşenmiş yoldan geçerek bahçe içindeki eve doğru yöneldim. Çok büyük bir zeytin ağacı evin girişini gölgeliyordu. Hipnotize olmuştum. Üst kata çıktım. Atatürk el işlemesi geniş bir gürgen koltuğa oturmuştu. Arkası bana dönüktü. Yanındaki masa üzerinde duran nargilesini içiyordu…Orta yaş döneminde dahi Atatürk’ün seks aktiviteleri yakın çevresi tarafından biliniyordu. Bakırımsı kırmızı renkli kadife koltuğa –yanına- oturmamı söyledi…Nargilesinin hortumunu bana doğru uzattı ve içmemi söyledi…Diğer elinde tuttuğu rakıyı yudumlayarak içtim. Atatürk ile beraberliğimin bundan sonrasını ilk kez açıklıyorum; dans eden dansözlerin odadan çıkmalarını istedi. İkimiz baş başa kalmıştık. Henüz 15 yaşındaydım. Çocuk denecek kadar genç sayılırdım. Atatürk 56 yaşında olgun bir erkekti…Atatürk’e bekaretimi verdim...’’

ataturk
(Kitapta yer alan bölüm)

***
Mustafa Kemal, Sofya’da Ataşemiliter (1913-14) olduğu yıllarda Nazmiye Atiç ile tanışır. Nazmiye Atiç, Mustafa Kemal ile tanışmasına dair anlattıkları Mustafa Yeşilyurt’un ‘’Atatürk’ün Gönül Galerisi’’ kitabında şöyle yer alır: ''Anneannem ile Vidin’den İstanbul’a gidiyordum. Oradan da tıp tahsili için Fransa’ya geçecektim. Henüz 17 yaşımdayım. Sofya’ya uğramıştık. Mustafa Kemal Sofya’da ataşemiliter idi. Bizi ççaya davet etti. Çay masasında bana, annaennemin duymayacağı bir ses tonuyla ‘’sizinle evlenmek istiyorum’’ dedi, şartlarını dile getirdi; ‘yalnız benim bir şartım var. Nikahımızı hoca değil, Sofya Büyükelçimiz Fethi Bey (Okyar) kıyacak.’ İlk görüşmede evlenme teklifi beni hayli şaşırtçıştı. O günün şartlarında böyle bir teklif, böyle bir nikah benim kabul edebileceğim bir şey değildi. Çünkü bütün nikahları imam kıyardı’’

***
Mustafa Kemal’in 15’lik 17’lik daha nice sevgilileri ve ilişkileri ve daha neleri (!) var… Ben bu yazımda sadece iki tanesini yazdım.

Selam ve selametle…