semra @ sivildusunce.com

 

ABD’nin Mezopotamya topraklarını işgal ettiği günden bu yana, yaşadığımız bu kadim coğrafyada kan, ihanet, acı, yoksulluk ve gözyaşı eksik olmadı.

Önce Afganistan ve Pakistan sonra Irak ve son olarak da Suriye’de sömürücü ve katil bir rol üstlenen ABD, enteresan bir şekilde Suriye’den çekileceğini açıkladı.

Son iki haftadır Türkiye, ABD, Rusya ve Suriye hattında önemli gelişmelere şahit oluyoruz.

Gün ve gün yaşananlara göz atalım:

12 Aralık 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın doğusuna askeri harekât düzenleyeceklerini şu ifadelerle duyurdu; “Bizim ne Amerikan yönetimine ne de Suriye'deki Amerikan askerlerine yönelik bir husumetimiz bugüne kadar olmadı. Her şeye rağmen Amerika'yı, doğru zeminlerde buluşabilmemiz şartıyla gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik müttefikimiz olarak görüyoruz. Ülkemizin beka meselesi olarak gördüğümüz Suriye politikasındaki derin görüş ayrılıklarımızın gelecekteki daha büyük iş birliklerimizin önünde bir engel oluşturmasına izin vermemeliyiz. Bu anlayışla Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır. Bunun da altını özellikle çiziyorum."

15.12.2018

ABD’li yetkililer, Türkiye ‘nin askeri harekatına yönelik muhalif gruplara şu tehditte bulundu:  "Özgür Suriye Ordusu veya SMDK'nın (harekata) herhangi bir şekilde katılımı ABD ve Koalisyon Güçlerine saldırı demektir ve bu gerek Koalisyon Güçleri gerek ABD ile doğrudan çatışmaya yol açacaktır. ABD güçleri ve SDG iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla Koalisyon Güçleri ve ABD güçleri hedef alınıp çatışmaksızın SDG'ye saldırılamaz."

"Filler tepişirken oradan uzak durmalısınız"

19.12.2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye'de bulunan ABD askeri ile ilgili Twitter adresinden yaptığı paylaşım: "DEAŞ'ı yendik. Bölgede bulunmamızın tek sebebi buydu" 

20.12.2018

Rusya Devlet Başkanı Putin: "ABD Başkanıyla aynı fikirdeyim, DEAŞ orada yenildi. ABD askerlerinin bölgede hiçbir meşruiyeti yok. ABD'nin Suriye'den çekildiğine dair bir emare yok. ABD, Afganistan'dan da çekileceğini söyledi ama hala orada"

21.12.2018

Erdoğan’dan Trump'a: "DEAŞ'lılarla Türkiye mücadele edebilir. Neden hala oradasınız"

Trump’tan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a: "Erdoğan'ın söyledikleri doğruysa neden ABD askerleri hala Suriye'de"
 

21.12.2018

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Suriye'den asker çekme kararını desteklemediğini belirten bir mektupla birlikte Başkan Trump'a istifasını sundu.

22.12.2018

ABD'nin IŞİD'le mücadele koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etti.

22.12.2018

ABD Başkanı Trump'ın IŞİD ile mücadele uluslararası koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk Şubat 2019'da görevinden ayrılmayı planladığını ancak görevinden ayrılışını önceye aldığını belirtti.

27.12.2018

ABD Başkanı Donald Trump, Irak’ın başkenti Bağdat yakınlarındaki Amerikan üssündeki askerlerini ziyaret etti: kalma konusunda komutanlar benden süre istedi, kabul etmedim. Suriye’den çekilme konusunda birçok insan benim gibi düşünmeye başlayacak. DAEŞ’i yenme konusunda bölge ülkeleri yükü paylaşmalı. Suriye’de DAEŞ’i yendik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştum, o da DAEŞ’i yenmek istiyor ve yapacak. Irak’tan çekilme planımız yok, Suriye’de bir şey yapmak için Irak’ı üs olarak kullanabiliriz”

28.12.2018

PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'den Rusya ve Esad'e Çağrı: "Bizi Koruyun!"

Suriye ordusu: Menbiç'e girdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye ordusunun Menbiç'e girmesiyle ilgili açıklama: "Kesin bir şey yok.. Suriye'nin bir defa bölünmesine zaten karşıyız ama bizim bütün hedefimiz oradaki terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde zaten bize de yapacak iş kalmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova'ya gidecek. Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım, aynı zamanda özel temsilcim ve Büyükelçim dörtlü bir ekiple oraya gidecekler ve orada bu konuları etraflıca ele alacaklar." 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "(Türkiye'nin gerçekleştireceği) Operasyona Suriye’nin toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması açısından yaklaşıyoruz."

***

Trump'ın son iki haftadır yaptığı açıklamalardaki tutarsızlık ortada.

Çok yakın tarihimize baktığımızda, ABD’ye neden güvenilemeyeceğine dair çok somut gerekçelerimiz var.

Her ne kadar ispat edilememiş olsa da, ABD’nin Saddam'ı Kuveyt'i işgal etmeye teşvik ettiği bilinen bir gerçektir.

Wikileaks'in yayınladığı ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinde, ABD'nin 1990'da Irak'ın idam edilen eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Kuveyt'i 1990 yılında işgal etmeden bir hafta önce ABD'nın Bağdat Büyükelçisi April Glaspie ile yaptığı tartışmalı görüşmeyle ilgili olarak Büyükelçi'nin Washington'a "Araplar arası işlerde taraf olmayız" diyerek Saddam’ı Kuveyt’i işgale cesaretlendirdiğini yazmıştı. Aynı ABD öncülüğünü yaptığı 37 bölge ülkesi ile birlikte Saddam’ın Kuveyt’i işgal etmesiyle birlikte Irak’a karşı askeri operasyon düzenledi.

***
Son minvalde, ABD çekileceğini açıkladığı Afganistan ve Irak’tan nasıl çekilmediyse bugün ve yarın da Suriye’den çekilmeyecektir.

Şu anda bölgeden görünen resim çok flue ve gerçekte nelerin olduğunu görmemiz neredeyse imkansız ancak görebildiğimiz şu; ABD’nin başkanı kovboy Trump'ın asıl amacı, Türkiye’yi Suriye’deki savaşın içine çekerek topraklarımızı parçalamak ve bu coğrafyada atını dilediği gibi oynatmak.