Bugün TSİ 21:00'da Fed faiz kararını açıklayacak ve 21:30'da Fed Başkanı Powell'ın konuşması izlenecek. Son günlerde, Fed ile ilgili beklentiler, piyasalarda Doların güçlenmesini sağlamıştı. Güçlü Dolar, borsalarda karışık seyirlere ve risk iştahının da zayıf seyretmesine yol açtı. Fed kararına kadar piyasalarda temkinli seyirler sürebilir. Ancak Fed sonrası piyasalardaki oynaklığın artması beklenebilir. Bu akşam Fed'in söylemleri, risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olabilir.

 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    21:00 ABD – Fed Faiz Kararı Önem: Yüksek

•    21:30 ABD – Fed Powell'ın Konuşması Önem: Yüksek

 

Türkiye 

Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 ay ve 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvilde ihale öncesi yapılan satışlarla toplamda 5,5 milyar TL borçlanmaya imza attı. Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 ay vadeli kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracında 990 milyon liralık teklife karşılık, 289,5 milyon liralık satış gerçekleştirildi. İhalede basit faiz %14,85, bileşik faiz %14,79 oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 77. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, "Enerji, gıda, hammadde fiyatlarının oluşturduğu enflasyon baskısı tüm ekonomileri ve sosyal refahı menfi yönde etkilemektedir." dedi. Yurt içinde bugün açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi 

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve aynı zamanda Estonya Merkez Bankası Başkanı olan Madis Muller faiz oranlarının Euro Bölgesi ekonomisini yavaşlatacak seviyenin çok altında olduğunu belirtti. Muller, Temmuz'daki 50, Eylül'deki 75 baz puanlık faiz artışından sonra borçlanma maliyetlerinin hala tarihi olarak görece düşük olduğunu söyledi. AMB'nin şahin üyelerinden olan Muller enflasyonun yavaşlamaya başlamasının uzun sürebileceğini ifade etti. AMB Yönetim Kurulu Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos dün %2'lik hedefin oldukça üzerinde seyreden enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da artması gerektiğini belirtmişti. AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ise Avrupa büyümesindeki yavaşlamanın tek başına enflasyonu düşürmek için yeterli olmayacağını söylemişti.

 

ABD

FED’in bu akşamki faiz kararında güçlü bir sıkılaştırma adımı atacağı beklentisi ABD’de tahvil getirilerinin yükselmesine neden olurken, Wall Street Borsaları Salı günü düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi faiz bandının yüzde 2,25-yüzde 2,50’den 75 baz puanlık artışla yüzde 3,00-3,25’e yükseltilmesi yönünde. Ankete katılan 96 ekonomistin ikisi 100 baz puanlık faiz artışı öngördü. Beklentiler gerçekleşir ve 75 baz puanlık bir artış gelirse, bu, aynı büyüklükte arka arkaya üçüncü sıkılaştırma olacak ve politika faizi 2008 finansal krizi öncesinden bu yana görülmemiş seviyelere çıkacak. Son tahminlerin yayınlandığı haziran ayından bu yana enflasyonda kayda değer bir toparlanma yaşanmazken, enflasyonun düşürülmesi için işsizliğin hangi seviyeye çıkmasına göz yumulacağına dair beklentilerde de değişim söz konusu.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı