Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirileri yatay seyrederek %1.36 seviyelerinden günü sonlandırdı. ABD’nin bugün gerçekleşen on yıllık tahvil ihalesinde $38 milyarlık ihraç gerçekleşirken, satışın yaklaşık 2.4 katı talep geldi ve %1.37 seviyesinden ihraç gerçekleşti. Avrupa bölgesi tahvillerinin genelinde yatay pozitif seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi %0.30 seviyesinden günü kapatırken, Fransa on yıllık tahvilin getirisi %0.05 seviyesinden, İngiltere on yıllık tahvilin getirisi ise %0.65 seviyesinden günü sonlandırdı.

Türkiye hazine eurotahvillerinde alıcılı seyir hakimdi. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 5.05% ve 6.17% seviyelerinde işlem gününü sonlandırırken, uzun tarafta ise 6.95% seviyesinden günü kapatmıştır. Beş yıllık risk primi bir baz puan artarak 390 seviyesinden seansı sonlandırmıştır. Türkiye Hazinesi’nin, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği altı yıl vadeli EUR cinsi tahvil ihracı, ihraç seviyesinden hafif primli işlem gününü sonlandırmıştır.

Şirket tarafında hazine kıymetlerinin aksine hafif negatif seyir hakimdi. Lokal tarafta kısa vadeli sermaye benzeri kıymetlerde alış ilgisi devam etti. Yapı Kredi Bankası 2023 vadeli senior kıymet 3.45% getiri seviyesinden günü sonlandırırken, Akbank 2031 vadeli sermaye benzeri kıymet %6.75 getiri seviyesinden işlem günü kapatmıştır.

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD hisse senedi piyasaları şirketlerin ikinci çeyrek bilançolarını açıklamaya başlayacağı haftaya alıcılı başladı. Oluşan olumlu hava ile bitlikte Dow Jones endeksi 35,000 seviyesinin hemen altında %0,36’lık kazanımlarla günü tamamladı. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri ise sırasıyla %0,35 ve %0,21 oranlarında değerlendi. Piyasada oluşan olumlu havaya karşın, New York Fed’in Haziran ayı Tüketici Beklentileri Anketinde önümüzdeki 12 aylık ortalama enflasyon beklentisinin %4,8’e yükselmesi dikkat çekiciydi. Bu seviye 2013’e kadar uzanan veri için görülen en yüksek değer. Ancak, FED tarafından verilen demeçlerde ülke genelinde görülen fiyat artışlarının geçici olduğu defalarca vurgulanmıştı. İngiltere Sağlık Bakanı Pazartesi günü ülkedeki karantina kurallarının 19 Temmuz’da hafifletilmeye devam edileceğini doğruladı. Adım, daha bulaşıcı delta varyantının neden olduğu koronavirüs vakalarında devam eden artışa rağmen atıldı. Pazartesi günü İngiltere’de 34,000’den fazla yeni vaka bildirildi. FTSE 100 endeksi yatay pozitif sonlandırırken, DAX ve Euro Stoxx 50 endekslerinde %0,6 civarında kazanımlar görüldü.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden dokuzu günü kazanımlarla sonlandırırken, temel tüketim hisselerinde %0,21 oranında görülen satıcılı seyir endeksi baskıladı. Günün küvetli performans hisseleri ise %0,9 civarındaki kazanımlarıyla finansallar, iletişim hizmetleri ve gayrimenkuller oldu. Finansal hizmetler sektöründeki şirketler, ikinci çeyrek bilanço açıklamaları öncesinde günü genelde artıda tamamlamayı başardı. Morgan Stanley, JP Morgan, Golman Sachs ve Citigroup gibi bankalar günü %2,68 ila %1,43 arasında primlendi. Asya, Avrupa ve Avustralya’nın bazı bölümlerinde Covid-19’un delta varyantının yayılmasına karşı koruma sağlamak için seyahat kısıtlamalarını gündeme gelmesi ise rezervasyon için kurvaziyer şirketleri üzerinde baskı kurdu. Royal Caribbean ve Norwegian Cruise Line günü%1 civarında kayıplarla sonlandırdı. Virgin Galactic hisseleri, şirketin $500 milyon tutarındaki sermaye artırımı kararın ardından günü %17,3 oranında ekside sonlandırdı. Kurucu Sir Richard Branson, hafta sonu yapılan başarılı test uçuşunun ardından uzaya giden ilk milyarder statüsüne hak kazandı. SPCE koduyla işlem gören hissenin tahtası seansın başlarında oynaklık nedeniyle durduruldu. Disney hisseleri, Black Widow filminin yayınlanmasının ardından seansı %4,14 oranında artıda tamamladı. Film, pandemi sonrasında vizyona giren filmler arasında en kuvvetli performansı gösterdi ve $80 milyon hasılat elde etti. FAANG hisselerinden Apple negatif ayrışırken, Facebook ve Alphabet hisseleri günü sırasıyla %0,78 ve %1,16 oranlarında primlerle tamamladı.

DAX endeksinde yer alan on sektörden dokuzu günü kazanımlarla tamamlarken, temel tüketim hisselerinde %0,68 oranında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Altyapı ve iletişim hizmetleri sektörlerinde %1,5 civarında görülen kayıplar ise endeksi yukarı taşıdı. Endekste en kuvvetli performansı %3 oranında prim ile Delivery Hero yatırımcılara sunarken, MTU Aero Engines %2’lik değer kaybı ile endekste en zayıf performansı gösteren şirket oldu. Otomotiv üreticileri arasında öne çıkan Volkswagen, günü %2,73 oranında artıda tamamladı. BMW ve Daimler hisseleri ise sırasıyla %1,28 ve %0,51oranlarında değerlendi. FTSE 100 endeksinde ise gayrimenkul ve teknoloji hisseleri %1’in üzerinde primlendi ve öne çıktı. Takdirsel tüketim sektörü ise seansı %1,05 oranında ekside tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününde ekonomik veri akışı zayıf idi. Asya bölgesinde Japonya’nın paylaştığı yıllık bazda ÜFE verisi %4,8 seviyesinde yer alan beklentilerin hafif üzerinde %5 olarak duyuruldu. Avrupa ve ABD tarafından paylaşılan önemli bir veri ise bulunmadı. Bloomberg’ün 55 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankette ise AB bölgesi için beklenen yıllık büyüme rakamları 2021,2022 ve 2023 seneleri için sırasıyla %4,5, %4,3 ve %2 oranlarında oldu.

Piyasalar yarın ABD’nin duyuracağı aylık bazda TÜFE verisini takip ediyor olacak. Almanya aylık enflasyon verisinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği ise öne çıkacak bir diğer veri.

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Güne 92.13 seviyesinden başlayan Dolar Endeksi %0.11 değer kazanarak 92.24 seviyelerinden ABD seansını kapattı. Geçtiğimiz hafta USD’de yaşanan satışlar G10 para birimlerinde alımlara sebep olurken, USD bu haftaya tüm G10 para birimlerine karşı pozitif başladı. G10 para birimlerinden en çok değer kaybedenler sırasıyla %0.26 ve %0.20 ile NOK ve JPY oldu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’in bugün yapmış olduğu açıklamada, ECB’nin 2022 Mart ayına kadar varlık alımına devam etmesini beklediğini açıklaması ve enflasyonu canlandırmak için para politikasında ileriye dönük değişimler yapılacağının sinyallerini vermesi EURUSD’nin 1.1836 seviyelerine geri çekilmesine sebep olsa da günü 1.1860 seviyelerinden kapattı. GBPUSD paritesi ise %0.12 değer kaybederek 1.3884 seviyelerinden günü sonlandırdı.

Güne $1807 seviyesinde başlayan spot Altın $1811 seviyesine kadar yükseldikten sonra ABD kapanışında %0.15 düşüşle $1806 civarında işlem gördü. $1790 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kalmayı sürdüren spot altında, $1830 seviyesi önemli direnç seviyesi olarak öne çıkıyor. Güne $26.09 seviyesinden başlayan spot Gümüş ise %0.4 değer kazanarak $26.21 seviyesinden günü sonlandırdı. LME metallerinde bugün karışık seyir hakimdi. Alüminyum %0.48, Çinko %0.92 ve Bakır %1.16 değer kaybederken, Kalay %1.31 değer kazandı. Ağustos vadeli WTI petrol %0.54 değer kaybederek $74.16 seviyesinde ABD seansını sonlandırırken, Eylül vadeli Brent petrol ise %0.38 değer kaybederek $75.26 seviyelerinde alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı