Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Sputnik'e yaptığı açıklamada Türkiye'nin Suriye'den çekilmesinin şartların olgunlaşmasına bağlı olduğunu savundu.

Perinçek açıklamasında, siyasi çözümün ne olduğunu anlayabilmenin yolunun Astana sürecinin bütününe bakılması gerektiğini ve bu sürecin en temel ilkesinin Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasından geçtiğini kaydetti. Perinçek, toprak bütünlüğünü bozan iki temel unsurdan birinin Fırat’ın doğusundaki PKK/YPG merkezli ABD himayesindeki bölücü terör örgütü olduğunu, diğerinin ise İdlib’de yuvalanmış olan yobaz terör örgütleri olduğunu belirtti. Bu iki sorunun tasfiyesi olmadan Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamasının ve siyasi çözümü de hayata geçirmenin mümkün olamayacağını kaydetti. Terör unsurlarının tasfiyesi ile birlikte radikal olmayan muhalefetin de siyasi hayata entegre edilmesinin öngörüldüğünü savunan Perinçek, Astana sürecinin radikal terör örgütleri ile diğer ılımlı muhalefet arasında bir ayrım yaptığını, radikal terör örgütlerinin silahla tasfiyesini öngörürken ılımlı muhaliflerle radikallerin arasına sınır çizilerek terör örgütlerini yalnızlaştıracak bir çizgi izlediklerini dile getirdi. 

Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Astana’daki garantör ülkelerin Suriye’nin toprak bütünlüğü amacında birleştiğini belirterek böylece ülkedeki diğer askeri güçlerin çıkması da gayet doğal hale gelecektir dedi. Türk ordusunun Suriye’de bulunmasının tek bir amacı olduğunu onun da Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu kaydetti. Türk ordusunun veya Türkiye’nin bunun dışında başka gizli bir amacı bulunmadığını savunan Perinçek, Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlandıktan ve bu garanti altına alındıktan sonra, PKK/YPG tehdidi son bulmasıyla birlikte ABD’nin oradaki varlığı bittikten ve İdlib’deki İslamcı örgütlerin tamamen tasfiyesi ve Türkiye’nin sınırlarına yönelik bir tehdit oluşturmayacak bir durumu geldikten sonra Türk ordusunun da ülkesine geri döneceğini belirtti. Türk yetkililerin de Suriye’ye temelli gelmediklerini, Suriye’nin toprak bütünlüğü amacıyla orada bulunduklarını ve görevleri bittikten sonra da ülkelerine geri döneceklerini ifade eeden Perinçek, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasının ardından Türk ordusunun görevinin tamamlanmış olacağını savundu.