Fransa Ankara Büyükelçiliğinin proje çağrısı ile 2021 yılında Eskişehir’de çalışan tarım işçisi kadınların “Kadın Sağlığı” konusunda farkındalıklarının eğitim yoluyla arttırılması kapsamında hayata geçirilen ve ikinci kez hibe alan projenin eğitimleri başladı.

Desteklenmeye değer görülen başarılı proje ile Türk ve yabancı uyruklu tarım işçisi kadınlar ile çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi ve MUDEM, kadınlara sosyal uyumun desteklenmesi, öz bakım ürünlerine erişim, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının korunması amaçlı eğitimler düzenliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde 10 Türk 10 yabancı kadın tarım işçisinin katıldığı ilk grup eğitimleri başlarken, eğitimler 5 hafta sürecek. İlk eğitime Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın da katılarak kadınlarla bir araya geldi. 22 Eylül’de eğitim tamamlanacak ve ardından ikinci grup eğitimlerine geçilecek.

9 ay sürecek olan eğitimler kapsamında Alpu ilçesinden toplamda 70 Türk tarım işçisi ile Eskişehir merkezindeki 70 yabancı uyruklu tarım işçisi kadın ve eşleri eğitimler alacak.

Hibya Haber Ajansı