Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye, Katar ve Birleşmiş Milletlerin (BM) eş düzenleyiciliğinde, 24 Nisan- 4 Mayıs'ta Afganistan İslam Cumhuriyeti ve Taliban temsilcileri arasında yüksek düzeyli ve kapsayıcı bir konferans düzenleneceği açıklandı.

 Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirileceği bildirilen toplantıya ilişkin açıklamada, "Eşdüzenleyiciler, egemen, bağımsız ve birleşik bir Afganistan'a destek olunması gerektiği görüşünü paylaşmaktadırlar." denildi. Afganistan Barış Süreci İstanbul Konferansı'nın temel amacına ilişkin açıklamada,  adil ve kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasına yönelik olarak Doha'da devam eden Afganlar arası müzakerelere hız kazandırmak ve tamamlayıcı bir işlev görmek olduğu beliritldi.

Afgan taraflarla kapsamlı istişarelere konu olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: 

"Konferans, Afganistan’ın geleceğine ilişkin ortak bir görüşü yansıtacak kurucu ilkelerin belirlenmesi, siyasi çözüm için yol haritası oluşturulması ve çatışmalara son verilmesi hususlarında müzakereci taraflara yardım sağlamak amaçlarına odaklanacaktır. Konferansın, tüm tarafların kapsamlı barış, istikrar ve refaha ulaşma yolunda Afganistan halkına verilen desteği yeniden vurgulamaları bağlamında önemli bir fırsat teşkil etmesi, eşdüzenleyicilerin beklentisini oluşturmaktadır."

NE OLDU?

ABD'nin talebiyle Türkiye'de düzenlenmesi planlanan Afganistan'da barışın sağlanması için görüşmelere Taliban'dan olumsuz yanıt geldi.

ABD'nin girişimleriyle başlatılan Birleşmiş Milletler (BM) ve Katar'ın da yer alacağı barış görüşmelerine Türkiye ev sahipliği yapacak. Taliban'ın görüşmelere katılmayacağını bildirildi. 16 Nisan'da başlaması ve 10 gün sürmesi planlanan görüşmelere ilişkin resmi bir tarih açıklanmamıştı.