Suriye hükümetinden yapılan açıklamada, Lübnanlı bakanların yıllardır Şam'a yaptığı en üst düzey ziyaretin ardından Lübnan'ın kendi toprakları üzerinden elektrik üretimi için Mısır gazını ithal etme talebini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Lübnan enerji kıtlığı yaşıyor ve hastaneler de dahil olmak üzere temel hizmetleri bile operasyonları kapatmaya veya küçültmeye zorluyor. Kriz, 2019'dan bu yana ekonomiyi harap eden daha geniş bir finansal çöküşün sonucudur.
Lübnan'ın geçici hükümetinde, dışişleri bakanı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan Zeina Akkar liderliğindeki heyet, Suriye şebekesi üzerinden elektrik ileterek Lübnan'daki elektrik kesintilerini hafifletmek için ABD destekli bir planın önünü açmayı amaçladı.

Lübnan Suriye Yüksek Konseyi genel sekreteri Nasri Khoury toplantıdan sonra yaptığı kısa açıklamada, "Suriye tarafı talebi memnuniyetle karşıladı ve yerine getirmeye hazır olduğunu temin etti." Dedi. Dedim. Dedim. Dedim. Dedim.

Plan, Mısır gazının Ürdün'de elektrik üretmek için kullanılmasını ve ardından Suriye üzerinden Lübnan'a iletilmesini içeriyor.

ABD'nin Şam'a yaptırımları, Lübnan'a Suriye üzerinden yardım etme çabalarında karmaşık bir faktör, ancak bu hafta Beyrut'u ziyaret eden kongre üyeleri, Washington'un acilen bu engelleri aşmanın yollarını aradığını söyledi.

ABD'nin Lübnan Büyükelçisi Dorothy Shea, planın gerçekleşmesi için bir irade olduğunu söyledi.
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad, aralarında enerji ve maliye bakanlarının da bulunduğu Lübnan heyetini Cumartesi günü sınırda kabul etti.

Lübnan hükümet yetkilileri, Beyrut'un Şam'daki Şii grup Hizbullah'ı desteklemek için savaşmasına rağmen, Beyrut'un bölgesel çatışmalardan kaçınma politikasını benimsediği 2011'de savaşın başlamasından bu yana çoğunlukla Suriye'den kaçındı.

(Çeviri Haber-Dış Basın)