Semra Polat köşe yazısında, ABD'nin 20 yıl aradan sonra Afganistan'da çıkmasıyla arkasında büyük bir enkaz bıraktığını kaleme aldı.

Polat'ın yazısı şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri’nin 20 yıllık Afganistan işgalinin ardından büyük bir hezimete uğrayarak ülkeyi terk etme kararını almasının ardından ülkede sorunlar daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelerek yaptığı ikili görüşmede bölgesel ülkelerde yaşanan gelişmelerin yanı sıra Afganistan’daki son durum da masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin ülkeyi terk etmesi halinde Türkiye olarak Afganistan’da görev alabileceklerini söyledi. Bölge ülkelerin, özellikle de Pakistan’ın desteği olmadan Türkiye Afganistan’da başarılı olabilir mi?

ABD’nin Afganistan’dan ayrılma kararını açıklayan Biden’a ilk tepki Pakistan Başbakanı İmran Han’dan geldi. Han, ABD’nin 20 yılda büyük bir enkaz bırakarak ayrılma kararı aldığı Afganistan’da işlerin daha d a kötüye gideceğini belirtti ve tüm tarafların bir araya gelerek anlaşma imzalamalarının şart olduğunu söyledi ancak ABD bu uyarıları dikkate dahi almadı. Afganistan’da gelişme olaylarla ilgili İran’ın da inisiyatif almaktan kaçındığı bu dönemde Afganistan’ın şeriat yanlısı silahlı kanadı Taliban’ın ülkenin birçok noktasını ele geçirdiği haberleri dünya basın ve medyasına düşmeye başladı. Birçok eyaletin başkentini ele geçiren Taliban, son olarak başkent Kabil’i zor kullanmadan ve tek kurşun atmadan yönetime geçti. Bundan sonra Afganistan'ı zincirlerini kırmış, gerçek Afganların yönetimine geçen bir ülke olarak görebiliriz fakat bunda Çin ve ABD çatışmasını da dikkate almamız gerekmez mi? Geçmişte Rusya'yı da saf dışı bırakan Afganistan'da ABD de büyük bir kayıpla ülkeden ayrılıyorken yeni aktörün Çin olabileceğini düşünmeli miyiz?

ABD, Irak’ı işgal ederken tek kurşun sıkmadan ülkeye girmişti, Afganistan işgalini 20 yıl aradan sonra bitirirken de tek kurşun sıkmadan çekip gitti… Giderken de ardından daha büyük insani facialar bıraktı; ABD ve diğer Batılı ülkelerden Afganistan’a vatandaşlarını almak üzere gönderilen uçaklara yönelik deyim yerindeyse Afgan baskını yapıldı. Afganistan’dan kaçmak isteyen binlerce Afgan, başkent Kabil havalimanına akın ederek izdihama neden oldu. El Cezire’nin olay yerinden yaptığı canlı yayında yaşanan izdihamda en az 5 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi. Öte yandan, uçaklara akın eden sivilleri savuşturmak için ateş açan ABD askerlerinin de sivilleri öldürdüğü gelen bilgiler arasında… Havalanmaya çalışan uçağın sivilleri ezerek ilerlediği, uçakların tekerleklerine tutunarak ülkeden kaçmaya çalışan Afganların havadan yere düşüşünü gösteren kamera kayıtları da yaşanan facianın boyutunun ne denli büyük olduğunu gösteriyor.

ABD’nin Afganistan’ı terk etmeye hazırlandığı andan itibaren çok fazla göç alan Türkiye’ye daha fazla Afgan göçünün yaşandığına şahit oluyoruz. Ülke sınırını demirli tellerden, metrelerce yükseklikteki beton bloklardan atlayarak geçen Afganlar Türkiye’nin dört bir tarafına dağılmaya başladı. Gelenler kim? DAEŞ ya da El Kaide gibi örgütlerle bağlantıları var mı? Afganistan'da iken ABD’ye bağlı CIA ile hareket hareket ediyorlar moydı? Ülkemize gelen Afganlar, Taliban’a asker olmamak için mi kaçıyorlar? Gelen Afgnaların, ülkemize faydası var mı?.. Hiçbir bilgimiz ve fikrimiz yok maalesef. Türkiye’ye geçiş yapan Afganlara yönelik de herhangi bir tutanak tutulmuyor ya da fizibilite de yapılmıyor.

Ülkemize gelen Afganların tamamı genç, kaslı, güçlü erkeklerden mütevelli. Aralarında ne kadın ne de çocuk var. Gelen Afganlar, Türkiye’nin Afganistan’a girmesi halinde Taliban adına ülkemizde saldırı düzenleyecek Truva Atları mı? Öyle ya, Türkiye, Afganistan’a girebileceğini söyledikten kısa bir süre sonra Tliban’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin bu yönde bir adım atması halinde karşılığının ağır olacağını ve saldırı düzenleyeceklerini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçen hafta yaptığı açıklamada, “Taliban’ın inancıyla ters bir yanımız yok” diyerek olumlu bir yanıt vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyelilerin bir Türk gencini öldürmesinin ardından Suriyelilerin ikamet ettiği evlere yönelik provokatif saldırılar yapılmıştı. Saldırıya uğrayan Suriyeliler Altındağ’ı boşaltmaya başladı. Yarın bir gün yine provokatif bir saldırı olursa ve bu saldırıya yönelik Suriyeli, Afgan, Iraklı, Özbek…vd göçmenler Türklere karşı birleşirse ve ülkede büyük kaos çıkarmak isterlerse bunun önüne nasıl geçilebilir? Tüm bu olasılıklara yönelik geç olmadan yetkililer tedbir almalı. Dış kaynaklı provokatif eylemleri önleyebilecek STK-STÖ'ler önderliğinde adımlar atılmalı.

Özellikle muhalefet partilerinin  göçmenlere yönelik faşizan söylemleri, yaptırım uygulanması noktasına gelen belediye politikaları için ise Köroğlu'nun Bolu Beyine saldırmasını bekleyemeyiz. 

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

 

Sivil Düşünce Haber Portalı