Semra Polat yazısında, endemik bitkiler üzerine bir çalışma yaptığını ve bu kapsamda Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine gittiğini belirtti.

Polat yazısında, Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar'ın çalışmalarına da değinerek kadınların iş hayatına istihdamlarının sağlanması amacıyla projeler geliştirdiğini vurguladı.

Polat'ın yazısı şöyle:

"Endemik bitkiler üzerine yaptığımız çalışma nedeniyle Ağrı'dayız. Ağrı'nın endemik haritasını çıkarmayı hedefliyoruz. Bu haritadaki en önemli ilçelerden biri de hiç şüphesiz Doğubayazıt.

Şehrin içinde hummalı bir çalışma var; kazılan yerler, yapılan yollar... Buraya kadın eli değdiği daha ilk baştan kendisini belli ediyor. Belediye Başkanı Yıldız Acar ile görüştüm. Acar, kendisi gibi gencecik ve azimli ekibiyle birlikte tüm imkansızlıklara karşı mücadele ederek Doğubeyazıt halkına en iyi belediyeciliği sunmaya çalışıyor. Konuşmamızda, Doğubayazıt'ta bir mahallenin ilk kez kaldırım ve asfaltla tanıştığını aktardı. Kadınlara yönelik önemli projeleri olduğunu da belirten Acar, kadınların iş hayatına atılmaları ve aile bütçesine katkıda bulunmaları için atacağı adımlardan bahsetti. Projelerin gerçekleştirilmesi için tabii ki paraya ihtiyaç var. Hem devlete hem de Doğubayazıtlı iş insanlarına buradan çağrıda bulunmak istiyorum: Doğubayazıt'ın her alanda başarı elde etmesi ve hak ettiği değere kavuşması için destek vermelisiniz. Özellikle kadınların ve işsiz genç nüfusun istihdamı için iş alanlarının oluşturulması önem arz ediyor. Bu anlamda Başkan Acar'ın azmi ve gayreti, sizlerin maddi desteği ile birleşirse Doğubayazıt bırakın Ağrı'yı Doğu'nun merkezi haline gelecek. 

Başkan Acar'a endemik bitkilerle ilgi çalışma yaptığımızı anlatınca çok sevindi. Belediye olarak her türlü desteği sağlayacağını söyledi. Belediyecilikte kadınların nasıl önemli bir değer olduğunu Başkan Yıldız Acar bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu vesileyle buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Doğubayazıt, doğası, tarihi ve sahip olduğu kadim medeniyetiyle önemli bir merkez. Osmanlı sancaktarlığı yapmış olan bu ilçe, tarihi güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu doğal varlıklarla da dikkat çekiyor. Termal suyun çıktığı ilçenin havası Ağrı'ya nazaran daha yumuşak. İlçe, endemit bitki çeşitliliği ile de dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda yeni bir kelebek türünün Doğubayazıt' ta keşfedildiğini de hatırlatayım.
Doğubayazıt'ın en önemli simgelerinden biri de İshak Paşa Sarayı. Osmanlı döneminde yapılan bu saray, ilk kanalizasyon ve ısınma sisteminin kurulduğu mekan olarak da tarihte çığır açan bir mekan."