Bakan Koca'nın dünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından aşıyla ilgili yaptığı açıklamaların ardından sosyal medyada büyük bir tartışma başladı. Koca'nın "Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmak kural haline gelmeli. Aşı olmayan kişiler ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir" sözleri sonrası birçok kullanıcı istifa çağrısında bulunurken, "#fahrettinkocaistifa" hashtag'i kısa sürede Twitter'da TT oldu. Binlerce sosyal medya kullanıcısı Koca'nın istifa etmesi çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı yaptırmayan kişilerin hasta olmadıklarını kanıtlamak amacıyla düzenli şekilde PCR testine tabii tutulacağını ve bu durumun özellikle öğrenci ile velileri için zorunlu olacağını ifade ederek, "aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar geliyor" yönündeki yorumları da güçlendirdi.

Koca, Bilim Kurulu toplantısının akabinde şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Aşı programımız bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir. Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayanlar ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir.Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilan edeceğiz. Toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az iki doz aşı olmadan bağışıklık elde edilemiyor. En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli.En yüksek koruma seviyesi üç doz inaktif aşısı olanlarda. Buna en yakını ise iki doz inaktif olup üçüncü dozu mRNA aşısı olanlarda. Bu veriler dünya kamuoyu tarafından ilk defa öğrenilecek. Belki de ülkelerin aşı politikalarının değiştirecek."