Dört yıl sonra, Rohingyalar ev hasreti içinde Bangladeş kamplarında mahsur kaldı
750.000 Rohingya'nın acımasız Myanmar askeri saldırısından kaçmasından dört yıl sonra, birçoğu anavatanlarına dönme umudu görmüyor.
Geçen ayın başlarında, Rakibul Alam'ın mavi branda ve bambudan yapılmış derme çatma evi, şiddetli muson yağmuru güney Bangladeş'i vurduğunda çamurlu bir karmaşaya dönüştü.

Alam, eşi ve üç çocuğu, iki gün boyunca evlerinde dizlerine kadar battı, ancak şiddetli yağışlar nedeniyle kırılgan çatı çökünce tahliye etmek zorunda kaldı.
35 yaşındaki Rohingya mülteci, son dört yılda üç kez ev değiştirdi ve Myanmar sınırındaki Cox's Bazar, Bangladeş'teki kışlalarda, birlikte en büyük kampı oluşturan 34 mülteci kampından birinde yaşamayı öğrendi. kamp. dünyada. tek mülteci kampı.

Güney Asya ulusunun hükümeti, yalnızca yıllık musonlara değil, aynı zamanda sık görülen kurak mevsim yangınlarına da dayanabilecek daha güçlü barınakların inşasını yasakladı. Yasak, Bangladeş'te yaşayan yaklaşık bir milyon Rohingya'ya güvensiz olduklarını sürekli hatırlatıyor.

Alam, bir mülteci kampının tehlikeli durumuna aldırış etmese de, Myanmar ordusunun, Birleşmiş Milletler araştırmacılarının dört yıl önce "soykırım niyetiyle" yürütüldüğünü keşfettiği vahşi baskıdan sağ kurtulduğu için kesinlikle minnettar.

Alam, Al Jazeera'ya "Başımıza gelenleri asla unutmayacağız" dedi. "Ailelerimizi öldürdüler, evlerimizi yaktılar. Canımız pahasına kaçtık."

Arakanlı silahlı bir grubun 25 Ağustos 2017'de Arakan eyaletindeki bir askeri karakola saldırması üzerine Myanmar ordusunun Müslüman azınlığa karşı acımasız bir saldırı başlatmasının ardından Alam 750.000 kişiyle Bangladeş'e kaçtı. Maungdaw bölgesindeki tüm Rohingya kasabaları yutuldu. alevler içinde.

Bangladeş'e yeni gelenler, daha önce şiddetten kaçan 200.000'den fazla Rohingya'ya katıldı.

Göçten dört yıl sonra, çoğu mülteci anavatanlarına dönmek için görünür bir umut görmüyor.

Can sıkıntısı ve belirsizlik
Rohingyalar artık kaderlerini, yani 25 Ağustos'u her yıl "Soykırım Günü" olarak kutluyorlar.

Bir majhi (Rohingya topluluğu lideri) olan 48 yaşındaki Mohammad Islam, Al Jazeera'ya 2018'den bu yana topluluğunun günü "karanlık bir bölümün" başlangıcı olarak işaretlediğini söyledi.


"Uzun süredir Arakan eyaletinde Myanmar ordusunun baskısı altındayız. Nesiller boyu orada yaşamamıza rağmen hiçbir zaman vatandaş olarak tanınmadık. Ancak dört yıl önce 25 Ağustos ve sonrasında yaşananlar görülmemiş bir şeydi. Öldürdüler. [askeri] binlerce insanımız" dedi İslam.

Kardeşini Myanmar ordusunun elinde kaybeden İslam, Bangladeş hükümetine barınma sağladığı için minnettar olduğunu söyledi. “Ama onurumuz yokmuş gibi hissediyoruz. “Başkalarının şefkatine ve hizmetine güvenmek zorundayız” dedi.


Mülteci kamplarındaki yaşam, İslam gibi insanlar için sıkıcı bir yemek yeme ve uyuma döngüsü haline geldi. “Bangladeş hükümeti kamptan ayrılmamıza izin vermiyor. "Kampta yapacak fazla bir şeyimiz yok" dedi.

İslam, COVID-19 salgınının kamplardaki hareketlerini daha da sınırladığını söylüyor.

Mülteciler, Yardım ve Geri Dönüş Komiseri'ne göre şimdiye kadar 30 Rohingya COVID'den öldü ve 2.712 enfekte oldu.

Bu yılın mayıs ayında hükümet, İslami kamp da dahil olmak üzere en çok enfekte olan beş kampta tam 12 günlük karantina uyguladı.

“Yabancı bir ülkede kafese kapatılmış hayvanlar gibi hissettik. "Koronavirüs korkusu vardı ama birkaç metrekarelik barınağa kapanmanın acısı dayanılmazdı" dedi.

Ancak Myanmar'daki anavatanlarına hızlı bir şekilde dönme ihtimali azaldıkça, İslam'la ilgili endişelerin günlük hayatta kalmaktan uzun vadeli endişelere dönüştüğünü söyledi. Bangladeş hükümeti şimdiye kadar, mültecilerin Myanmar'da zulüm ve tacizden korktuklarını söyleyerek geri dönmek istemedikleri için başarısız olan birkaç resmi geri dönüş girişiminde bulundu.

Myanmar'daki Rohingya halkına ne olduğunu tüm dünya biliyor. Oradaki şartlar bizim dönüşümüz için uygun değil” dedi.

BMMYK Bangladeş sözcüsü Hannah Macdonald, El Cezire'ye Rohingya mültecilerinin mümkün olduğunda, güvenli ve onurlu bir şekilde Myanmar'a gönüllü olarak dönmek istediklerini söyledi.

“Uluslararası toplum bunu mümkün kılmak için çabalarını iki katına çıkarmalı. "Rohingya halkı bir daha asla başka bir yerde koruma ve güvenlik aramaya mecbur hissetmemeli."

Bhashan Char bilmecesi
Bu arada, Cox's Bazar kampındaki Rohingya mültecileri, Bengal Körfezi'ndeki alçak bir silt adası olan Bhashan Char'a yerleştirileceklerinden korkuyorlar.

Geçen yıl Aralık ayından bu yana, Bangladeş hükümeti bu adaya yaklaşık 20.000 mülteciyi taşıdı. Bangladeşli yetkililer bunu Cox's Bazar'daki aşırı kalabalık mülteci kamplarına yönelik bir çözümün parçası olarak müjdelerken, insan hakları örgütleri İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Güney Asya direktörü Meenakshi Ganguly, El Cezire'ye Rohingya mültecilerinin Bhashan Char'a taşınmasının Bangladeş hükümetinin "güvenli geri dönüş koşullarının şu anda mevcut olmadığını" kabul ettiğinin kanıtı olduğunu söyledi.

(Çeviri Haber-El Cezire)