Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.424 artarak 2.701.588’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 610 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 66 kişi artarak 28.569’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.572.234.
IIF Baş Ekonomisti Robin Brooks, ABD tahvil faizlerinde artışın gelişen piyasa para birimlerini etkilediğini söyledi. Süreçten en çok etkilenen para biriminin Türk Lirası olduğunun altını çizen Brooks, "Bu iki şeyi gösteriyor. İlki piyasalar Türkiye konusunda halen çok gergin. İkincisi TL'de son dönemde yaşanan artışın nedeni ödemeler dengesi ile değil risk primindeki düşüş ile alakalı. Bu durum Dolar/TL adil değer hesaplamamızı 7,50 seviyesinde tutuyor" ifadelerini kullandı.
Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: Yılın ilk G-20 Toplantısında, salgınla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptık. Güçlü bir küresel ekonomik toparlanma için atılacak adımları ele aldık. Ülkeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması için kararlılığımızı ortaya koyduk.
Unicredit Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik hazırladığı notta Türkiye'ye ilişkin makro ekonomik beklentilerini de paylaştı. Kurum, Şubat'ta Türkiye'de yıllık enflasyonun %15,4 seviyesine çıkmasını öngördü.
Pentagon sözcüsü, S-400 sisteminin S-300’e göre NATO ve ABD’ye daha büyük tehdit oluşturduğunu belirtirken, ABD’nin Patriot satışı için sunduğu tekliflerin her birinin Türkiye tarafından reddedildiğini söyledi.
Norveç Varlık Fonu, 2020 sonu itibarıyla Türkiye'deki bazı şirketlerin hisse senetlerine 812 milyon dolar yatırdı.
ABD'de 1,9 trilyon dolarlık destek paketinin Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden senatörlere paketi onaylama çağrısı yaptı.
Joe Biden, İran’ın eylemlerinin cezasız kalmaması gerektiğini söyledi. Biden, İranlı yetkililere “Dikkatli olun” çağrısı yaptı.
ABD Johnson & Johnson firmasının geliştirdiği tek dozluk Covid-19 aşısının acil durum kullanımını onayladı. Böylelikle firma Pfizer ve Moderna'nın ardından ülkede onay olan üçüncü aşı oldu.
GameStop hisselerindeki hızlı çıkış döneminde küresel piyasaların gündemine gelen işlem platformu Robinhood'un halka arza hazırlandığı belirtildi.
BOTAŞ’ın, Mart ayına ilişkin yayımlanan tarife tablosuna göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı 1.289 TL'ye yükseltildi.
Çin’de Şubat ayında İmalat PMI 50,6 ile 51,1 tahminlerin altında gerçekleşti. Ocak ayında veri 51,3 açıklanmıştı.
Ne Olacak?

Yurtiçinde 4Ç20 GSYH ve İmalat PMI verileri açıklanacak.
Yurtdışı Piyasalarda İmalat PMI verileri açıklanacak.
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı bugün 15:00’da gerçekleşecek.
İnsan Hakları Eylem Planı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.
Fed Başkanı Jerome Powell, 4 Mart tarihinde  düzenlenecek olan WSJ İstihdam Zirvesi'nde ABD ekonomisine ilişkin bir konuşma yapacak.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlar için, "8 Mart'tan başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek" açıklamasında bulundu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde 3. reaktörün temelinin 10 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in online olarak katılacakları program ile atılacağını söyledi.
Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı