Son sekiz günde İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında aralarında birçok çocuk ve kadının da bulunduğu 200'den fazla Filistinli sivil öldü.

Hava saldırıları yüzlerce binayı yıktı ve yüzlerce Filistinli evsiz kaldı.

Fransa ve Ürdün ile Paris'te yapılacak üçlü zirvede çıkarılan başkanlık direktifleri uyarınca uzman Mısır firmaları yeniden yapılanma sürecine dahil edilecek. Mısır'ın girişimi, yönetim, liderlik ve teknolojideki en son gelişmeleri tanımaları için genç Filistinli kadroları kalkınma programlarında eğitmeyi amaçlıyor.
Cumhurbaşkanlığı sözcülüğünden yapılan açıklamada, eğitim programlarının büyük uluslararası kurumlarla ortaklaşa ülkenin Ulusal Eğitim Akademisi (NTA) tarafından verileceğini duyurdu.
 Ulusal Eğitim Akademisi, Başkanlık Liderlik Programında Filistinlilere beş tam hibe tahsis edileceğini duyurdu.
 Açıklamada ayrıca 200 Filistinli kursiyere liderlik ve yönetim konusunda çevrimiçi bir eğitim programı sunulacağı belirtildi. 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı kararı ile kurulan akademinin Mütevelli Heyetine Başkan El-Sisi başkanlık ediyor. Kurulda Başbakan Mostafa Madbouly, Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı

Hala Al-Said ve Genel İstihbarat Servisi Direktörü Abbas Kamel dahil olmak üzere 11 üye yer alıyor. Mısırlı yetkililer pazar günü Gazze Şeridi ve Refah sınır kapısını açtı ve son İsrail saldırganlığı nedeniyle çok sayıda yaralı Filistinliyi aldı. Pazartesi günü Sağlık Bakanı Hala Zayed, Gazze'ye yardım için 14 milyon dolar değerinde 65 ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderildiğini açıkladı.

 Mısır ayrıca yaralı Filistinlileri Gazze'den kurtarmak için ülke çapında 11 hastane tahsis etti.