Sivil Düşünce / Özel Haber

Ümit Özdağ, Millet İttifakı ortağı İYİ Parti'nin HDP, CHP ve Saadet Partisi ile skandal bir Anayasa taslağı hazırladığını duyurdu.

Taslakta, "Değiştirilmesi teklif dahi edilemez" maddelerin de değiştirilmek istendiği Anayasa çalışmasını Ümit Özdağ duyurdu.

Taslak metine ulaşan sivildusunce.com, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve gizli ortakları HDP Anayasa taslağı hazırlamak için ilk görüşmeyi 13 Ocak 2018'deki gerçekleştirdiğini ve mahremiyet açısından gizlilik içinde yürütülmesi kararı alındığı Taslak metne ulaştı.

Anayasa'nın 2'nci maddesinde yer alan, "Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir" ifadeleri yer alırken, Anayasa'nın 3'üncü maddesinde ise, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir." olarak geçiyor.

Ittifak ortakları, 2'nci maddedeki "Atatürk Milliyetçiliği" ifadesini kaldırma kararı alırken, 3'üncü maddedeki 'Dili Türkçe'dir' ifadesini 'Resmi Dili Türkçe'dir' şeklinde değiştiriyor.

AK Parti ve MHP'nin haberdar dahi edilmediği Anayasa Taslağı, toplumsal uzlaşıdan uzak bir anlayışla hazırlanmasıyla da tepkilere neden oldu.