Meghan Markle ve Prens Harry, Amerikalı ünlü televizyoncu Oprah Winfrey'in özel programında yaptığı açıklamalar yayınlandı.

Markle, oğluna 'ten renginin koyu olacağı' endişesi ile prens unvanı verilmediği, beş aylık hamileyken intihar girişiminde bulunduğunu belirtti.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in torunu Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Meghan Markle, Amerikalı ünlü sunucu Oprah Winfrey'in CBS televizyonunda yayımlanan şovunda İngiliz Kraliyet ailesine yönelik önemli bilgiler verdi.

Siyahi bir anne ve beyaz bir babanın kızı olan Markle, ilk çocuğuna hamilelik süreci hakkında, "Ben hamileyken, bebeğimin prens ya da prenses olmasını istemediler. Bebeğime güvenlik tanınmayacağını söylediler. Oğlum doğduğunda ten renginin ne kadar koyu olacağına dair konuşmalar oluyordu ve bundan endişeleniyorlardı" konuştu. Markle,  konuşmasında, kendisinin susturulduğunu belirtti.

Markle, beş aylık hamile olduğu dönemde sarayın kendisine yardım etmeyi reddettiğini söyledi.

Markle, düğünden önce Cambridge Düşesi Kate Middleton'ı ağlattığına dair gazetelerde çıkan haberleri de yalanlayarak, "Aslında bunun tam tersi oldu. Düğünden birkaç gün önce Kate bir şeye üzülmüştü ve beni ağlattı" dedi.

Markle, Kraliyet ailesi içinde çok mutsuz olduğunu ve intiharı düşündüğünü şu sözlerle ifade etti: "Artık yaşamak istemiyordum" 

Markle, intihata karar verdiği sürece dair, "Söylemezsem yapacağımı biliyordum. Artık hayatta olmak istemedim. Ve bu çok açık, gerçek ve ürkütücü sabit bir düşünceydi. (Harry'nin) beni nasıl kucakladığını hatırlıyorum. Yardım almak için bir yere gitmem gerektiğini söyledim. 'Daha önce hiç böyle hissetmedim ve bir yere gitmem gerek' dedim. Bana bunu yapamayacağım, bunun kraliyet kurumu için iyi olmayacağı söylendi" açıklamasında bulundu.

Prens Harry ise kraliyet ailesindeki görevlerinden ayrılmasında aile içindeki "anlayışsızlığın" etkili olduğunu belirten Markle, Harry'nin Prenses Diana'nın 1997'deki ölümünü anımsatarak, tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu dile getirdi.

Harry, "Babaannem Kraliçe Elizabeth ile bugüne kadar 3 kez telefonda konuştuk, babamla da 2 kez konuştuk ancak sonra telefonlarıma cevap vermemeye başladı"  dedi.

Harry, ikinci çocuklarının cinsiyetini de ilk kez duyurarak, "İlk bebeğimiz erkekti, şimdi de bir kızımız olacak"  diyerek açıkladı.

Meghan Markle, Oprah Winfrey'e verdikleri iki saatlik röportajda, ensington Sarayı'ndaki hayatın, bugün dünyadaki Covid izlolasyonu gibi olduğunu belirtti.

Prens Harry, ağabeyi Prens William ile aralarının bozulmasına ilişkin, "William'ı çok seviyorum. O benim kardeşim. Aynı yollardan geçtik. Ama biz şimdi farklı yollardayız. Ailem benden tam anlamıyla maddi ilişiğini kesti. Ailemin üyeleri onun (Meghan) oyunculuğu sürdürmesi gerektiğini, çünkü ona ödeyecek kadar para olmadığını söylüyordu. Daha evlenmeden önce bunun gerçekten zor olacağına dair bazı bariz işaretler vardı" dedi.