Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Malatya'da incelemelerde bulunarak depremzedelerle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremzedelere sıcak yemek hazırlayan Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Bakan Özer "Günlük olarak 372 bin kişiye yemek verebilme kapasitesine ulaştık, bunları vatandaşlarımıza eriştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yurtlar, pansiyonlar, öğretmenevleri ve uygulama otellerinde yaklaşık 251 bin vatandaşımıza barınma hizmeti veriyoruz." dedi. 2 bin 500 kişilik MEB arama kurtarma ekibinin de on ilde görev başında olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Özer, depremlerin doğrudan etkilediği on ilde tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirterek öğretmen, okul yöneticisi, il müdürü ve Bakanlık personelinin bölgede vatandaşların derdine derman olmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

Bakan Özer, bu süreçte okullarda eğitime ara verildiğini ve okulların içi, bahçesi, uygulama otelleri ve öğretmenevlerinin vatandaşların konaklaması için hizmete açık olduğunu kaydetti.

 Bakan Özer şu bilgileri paylaştı:

"On ilimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yurtlar, pansiyonlar, öğretmenevleri ve uygulama otellerinde yaklaşık 251 bin vatandaşımıza barınma hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda özellikle meslek liselerimizin yiyecek içecek bölümleri, öğretmenevlerimizin restoranları da vatandaşlarımızın yeme ihtiyaçlarını karşılamak için, su ihtiyaçlarını karşılamak için destek veriyor. Bu çerçevede günlük olarak 372 bin kişiye yemek verebilme kapasitesine ulaştık,  vatandaşlarımıza eriştiriyoruz.  Yine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı arama kurtarma birimi olarak yaklaşık 2 bin 500 öğretmenimiz -İçişleri Bakanlığı eğitiminden geçen, AFAD'ın eğitiminden geçen 2 bin 500'e yakın öğretmenimiz- de on ilimize dağılmış durumda. Arama kurtarma çalışmalarına yardım ediyor."

Hibya Haber Ajansı