Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Sıkı para politikasının gerekliliğinin makro verilerle teyit edilmesi nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşen 4Ç21 büyüme verisinin Fed’in sıkılaştırmacı patikasının gerekliliğini teyit etmesiyle satıcılı seyirle kapandı. Makro veriler cephesinde, 22 Ocak ile sona eren haftada haftalık işsizlik maaşı 260K seviyesinde beklentilere yakın seviyesinde gerçekleşti. Dayanıklı mal siparişleri Aralık ayı öncü verisi de aylık bazda manşet olarak %0,9 düşüşle beklentiden kötü seviyede gerçekleşti. Çekirdek veri ise %0,4 artışla beklentilerle uyumlu gerçekleşti. Ayrıca, 4Ç21 yıllıklandırılmış çeyreksel büyüme verisi %6,9 seviyesinde beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Kişisel tüketim verisi de %3,4 artışla beklentiyle uyumlu gerçekleşti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları çeyreksel bazda %4,9 artışla beklentileri karşıladı. Şahin söylemlerin yükseldiği Ocak ayı FOMC toplantısının ardından Fed’in ilki Mart ayında olmak üzere toplamda 1,25 puanlık faiz artırımına gideceği fiyatlanıyor. Özellikle güçlü gelen büyüme verisinin de Fed’in sıkılaşma planlarıyla uyumlu olduğunu belirtmek isteriz. Bu çerçevede dolar endeksi dün Temmuz 2020’den bu yana görülen en yüksek seviye olan 97,25’e yükselirken, VIX endeksi de 30 seviyesi üzerinde seyretmeye devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,86 seviyesini test ettikten sonra %1,80 seviyesinden kapanırken, 2 yıllık tahvil faizi ise 4 yüzde puan artışla %1,19 seviyesine yükseldi. Getiri eğrisinde öne çıkan yataylaşma, faizlerdeki artışların tahvillere olan talebi azaltması ile alımların daha uzun vadeli kağıtlarda yoğunlaşırken, kısa vadeli tahvillerin satılmasıyla meydana geliyor. Bu gelişimde, parasal sıkılaşmanın önümüzdeki dönemde büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağı beklentisi etkili görünüyor. Nasdaq endeksi %1,40 düşüşle 13.352,80 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,54 değer kaybıyla 4.326,50 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,02 düşüşle 34.160,78 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise karışık seyir görülüyor. Çin cephesinde bu sabah China Journal gazetesinde hisse senedi piyasalarındaki düşüşün A sınıfı hisselerini uzun vadede daha çekici hale geitreceği yönündeki söylemler Shangai endeksinin hafif pozitif tarafta yer almasında etkili görünüyor. Son yaşanan düşüşlerden sonra risklerin fiyatlamalara dahil olmasıyla bu hisselerin daha cazip haline geldiği belirtlen makalede, şirket değerlerinin de ülkenin ekonomik büyümeyi dengeleyici politikalarıyla destekleneceği belirtiliyor. ABD vadeliler cephesinde de, dünkü satıcılı kapanışın ardından bu sabah ılımlı toparlanma eğilimi mevcut. Bugün yurt dışında ABD’de kişisel gelirler, kişisel harcamalar, kişisel tüketim harcamaları deflatörü, ve kişisel tüketim harcamaları çekirdek deflatörü verilerinin beraberinde Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Kişisel gelirler Aralık ayı verisinin aylık bazda %0,5 artış, kişisel harcamalar verisinin ise %0,6 düşüş kaydedeceği tahmin ediliyor. Kişisel tüketim harcamaları deflatörü verisinin de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %5,8 yükselmesi tahmin ediliyor. Kişisel tüketim harcamaları çekirdek deflatörü verisine yönelik piyasa beklentisi verinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %4,8 artış kaydedeceği yönünde. Ocak ayında aylık bazda 1,8 puan düşüşle 68,8 seviyesine gerileyen Michigan tüketici güveni öncü verisinin 68,7 olarak güncellenmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 0,1 puan düşüşle -8,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD’de Chicago PMI ve Dallas Fed imalat endeksi verileri izlenecek. Chicago PMI verisinin Ocak ayı verisinin aylık bazda 2,2 puan düşüşle 62,1 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Dallas Fed imalat aktivitesi Ocak ayı verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Aralık ayı verisi 3,7 puan düşüşle 8,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi cephesinde de büyüme verisi izlenecek. 4Ç21 verisine ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere 3Ç21 verisi çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %2,2 ve %3,9 seviyelerinde gerçekleşmişti. Asya cephesinde ise Japonya’da sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Sanayi üretimi Aralık ayı öncü verisinin yıllık bazda %3,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Perakende satışlar cephesinde ise piyasa beklentisi %2,8 artış yönünde.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı