Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü hisselerinde tetiklenen alımlarla alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, bilanço iyimserliğine ek olarak teknoloji sektörü hisselerinde tetiklenen alımlarla pozitif seyir izledi. Bilançolar cephesinde dün Facebook’un 3Ç21 finansallarını takip ettik. Facebook'un gelirleri, bu dönemde yıllık bazda %35 artarak 29 milyar dolara yükselirken, net kârı %17 artışla 9,2 milyar dolar seviyesinde piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Facebook, 2020'nin aynı döneminde 21,5 milyar dolar gelir, 7,8 milyar dolar seviyesinde de net kâr elde etmişti. Facebook'un 2020'nin üçüncü çeyreğinde 2,71 dolar olan hisse başına kârı da bu yılın aynı döneminde 3,22 dolara yükseldi. Şimdiye kadar S&P 500 şirketlerinden 117 tanesi 3Ç21 finansallarını açıkladı. Bu şirketlerin %84’ünün ise karları beklentiyi aştı. Bu çerçevede S&P 500 şirketlerinin 3Ç21 karlılığının yıllık bazda %35 artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Bu çerçevede ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,64 seviyesinde sakin seyir izlerken, VIX endeksi 15 seviyesi civarında dalgalandı. Nasdaq endeksi %0,90 artışla 15.226,70 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de, Tesla hissesinin ralli yapması sonucu %12 artış kaydetmesi ışığında piyasa değerinin 1 trilyon doları aşmasının etkisiyle %0,47 değer kazancıyla 4.566,48 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,18 artışla 35.741,15 seviyesinden kapandı

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise Japonya piyasaları öncülüğünde alıcılı seyir görülüyor. ABD Hazine Bakanı Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu’nun gerçekleştirdiği olumlu görüşmenin yansımaları ve elektrikli araçlar için batarya üreten şirket hisselerinde yoğunlaşan alımlar piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Yelen-Liu görüşmesi sonrası yapılan açıklamada, her iki tarafın, dünyada ekonomik toparlanmanın kritik bir noktada olması ile birlikte, Çin ve ABD için iletişim ve makroekonomik politikaların eşgüdümünü güçlendirmenin çok önemli olduğu konusunda mutabık kaldığı kaydedildi. Açıklamaya göre, Çin, ABD’nin uyguladığı gümrük tarifeleri yaptırımları yanında Çinli şirketlere karşı aldığı tutum konusunda görüşlerini bildirdi ve taraflar iletişimi sürdürme konusunda anlaşmaya vardı. Öte yandan,araç kiralama şirketi Hertz’in 2022 yılspnuna kadar Tesla’dan 100.000 araç sipariş edeceği yönündeki haber akışları ile Panasonic, LG Chem ve LG Energy Solution gibi şirket hisselerinde güçlü yükselişler ön planda. ABD vadeliler cephesinde de pozitif seyir hakim. Bu arada bugün ABD’de Alphabet, Microsoft, 3M, Eli Lilly, General Electric, UPS, Twitter, Hasbro, JetBlue, Lockheed Martin, Novartis, PulteGroup, Advanced Micro Devices, Chubb, Robinhood ve Visa’nın 3Ç21 finansalları izlenecek. Bugün ABD’de yeni konut satışları, Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. Yeni konut satışları Eylül ayı verisinin aylık bazda %2,4 artış göstermesi bekleniyor. Conference Board tüketici güveni Ekim ayı verisine ilişkin piyasa beklentisi de verisinin aylık bazda 0,2 puan artış kaydederek 109,5 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde. Richmond Fed imalat endeksi Ekim ayı verisinin ise aylık bazda 7 puan artışla 4 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri verileri izlenecek. Hatırlanacağı üzere 15 Ekim haftasında veri %6,3 düşüş kaydetmişti. Dayanıklı mal siparişleri Eylül ayı verisinin de manşet bazda aylık olarak %1 düşüş kaydetmesi bekleniyor. Çekirdek verinin ise %0,4 artış göstermesi tahmin ediliyor. Asya cephesinde ise Çin’de sanayi sektörü karlılığı verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi yıllık bazda %10,1 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı