Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Çin’de yaşanan gelişmelerin ABD piyasalarına da sıçrayabileceği yönündeki endişelerle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Çin’de yaşanan çalkantıların ABD piyasalarına da sirayet edebileceği yönündeki endişelerle satıcılı seyir izledi. Çin’deki düzenleyici otoritenin özel eğitim kurumlarının artık kar elde edemeyeceği veya sermaye artıramayacağına karar vermesinin ardından geldi ve daha geniş bir düzenleyici baskının korkularını besledi. Çin hükümeti, ülkenin en büyük teknoloji işletmelerinden bazılarına karşı da güçlü antitröst önlemleri almıştı. Yaşanan gelişmelerin küresel piyasalarda riskten kaçışı tetiklemesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,24’lü seviyelere gerilerken, VIX endeksi 19 seviyesini aştı. Böylece, Dow Jones endeksi %0,24 düşüşle 35.058,52 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,47 değer kaybıyla 4.401,46 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %1,21 düşüşle 14.660,60 seviyesinden kapandı. Bilançolar cephesinde dün Apple, Alphabet ve Microsoft’un ikinci çeyrek sonuçlarını takip ettik. Apple’ın sonuçları genel olarak beklentileri aştı ve şirket tarafından yapılan açıklamada Iphone satışlarının yıllık bazda %50 artış kaydettiği belirtildi. Alphabet de önceki yılın aynı dönemine göre %69 yükseliş kaydeden reklamcılık gelirleri ışığında güçlü sonuçlar açıkladı. Microsoft tarafında da Windows segmentinin gelirlerinde yaşanan belirgin düşüşe karşın karlılığın beklentileri aştığı takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da genel olarak satıcılı seyir görülüyor. Ancak son iki günde %8’i aşan düşüş kaydeden Hang Seng endeksinin bu sabah, eğitim sektörü hisselerindeki yükselişler öncülüğünde yatay seyir izlemesi toparlanma çabalarının ön planda olduğunu gösteriyor. Hong Kong piyasası en son küresel finansal krizde bu ölçüde bir değer kaybı yaşamıştı. Öte yandan, bugün sona erecek Temmuz ayı FOMC toplantısından tapering sürecine ilişkin öne çıkabilecek mesajlara yönelik beklentiler de piyasalardaki negatiflikte etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. ABD vadeliler cephesinde de satıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de Temmuz ayı FOMC toplantısı takip edilecek. Toplantıda faizlerde ve varlık alımlarında değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Ancak Fed Başkanı Powell’ın sözlü yönlendirmeleri küresel risk algısı üzerinde belirleyici olacaktır.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ikinci çeyreğe ilişkin büyüme, kişisel tüketim, çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerine ek olarak haftalık işsizllik maaşı başvuruları ve bekleyen konut satışları takip edilecek. İkinci çeyrekte ABD ekonomisinin yıllıklandırılmış olarak çeyreksel bazda %8,5 büyüme kaydettiği öngörülüyor. Bu dönemde kişisel tüketimin de artışını sürdürerek %10,5 seviyesinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Çekirdek kişisel tüketim giderlerinin de önceki çeyreğe göre %6,1 artış kaydetmesi bekleniyor. Öte yandan, haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 24 Temmuz haftasında 384K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Bekleyen konut satışları verisinin de Haziran ayında aylık bazda %0,3 artış kaydetmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayı öncü verisi 1,1 puan düşüşle -4,4 seviyesine gerilemişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı