Küresel piyasalarda fiyatlamalar: İngiltere ve Çin özelindeki gelişmelerin risk algısını beslemesiyle alıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, İngiltere ve Çin özelinde yaşanan gelişmelerin küresel risk algısını güçlendirmesinin desteğinde alıcılı seyir izledi. İngiltere hükümeti çift doz aşılanan kişilerin yüksek riskli ülkelere seyahat etmedikleri sürece izolasyona girmelerine gerek olmadığını duyurdu. Ayrıca, hükümet tarafından, çift doz aşılanan kişilerin İngiltere ziyaretlerine ilişkin karantina kuralını kaldırma üzerinde de çalışıldığı belirtildi. Ayrıca, Çin’in ekonomiyi desteklemek için banka zorunlu karşılık oranında indirim yapması da piyasalardaki iyimserlikte etkili oldu. Zorunlu karşılık oranında %0,5 puan seviyesinde yapılan indirim, Perşembe gününden itibaren geçerli olacak. Yaşanan gelişmeler ışığında, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,3595 seviyesine yükselirken, VIX endeksi de 16,18 seviyesine geriledi. Böylece, Dow Jones endeksi %1,30 artışla 34.870,16 ile rekor seviyeden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,13 değer kazancıyla 4.369,55 tüm zamanların zirve seviyesinden tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,98 yükselişle 14.701,90 ile rekor seviyeden kapandı. Haftalık bazda incelediğimizde tüm endekslerin alıcılı seyir izlediğini takip ettik. Dow Jones endeksi %0,2 yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri %0,4 getiri sağladı. Bu arada S&P 500 endeksinin son 6 haftadır aralıksız yükseliş kaydettiğini de belirtmek isteriz. Sektörel bazda incelediğimizde, alımların makroekonomik toparlanma temalı sektör hisselerinin beraberinde bankacılık sektörü hisselerinde yoğunlaştığını izledik.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Çin’in devreye aldığı zorunlu karşılık kararının desteğinde alıcılı seyir görülüyor. 50 baz puanlık zorunlu karşılık oranı indirimi ile PBOC, yeterli miktarda para politikası aracı olduğunu ortaya koydu. Söz konusu uygulama ile piyasaya 154 milyar dolarlık ek likidite sağlandı. Yaşanan gelişmeler ışığında likidite hassasiyeti yüksek olan hisselerden oluşan ChiNext Endeksi %4’ü aşan yükselişle son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD vadeliler cephesinde ise ılımlı satıcılı seyir hakim. Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin seyredecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Haziran ayı TÜFE verisi takip edilecek. Verinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %4,9 ve %4 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Asya cephesinde de Çin’de dış ticaret dengesi verisini izleyeceğiz. Haziran ayında ithalat ve ihracatların sırasıyla yıllık bazda %29,5 ve %23 yükseliş kaydetmesi tahmin ediliyor. Bu çerçevede dış ticaret fazlasının aylık bazda ılımlı gerileme kaydederek 44,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı