KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, AB Komisyonu Yapısal Reform Destek Birimi Genel Müdürü Mario Nava ve beraberindeki heyeti kabul etti.
KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Tatar’a toplantıda, Özel Temsilci M. Ergün Olgun, Güven Yaratıcı Önlemler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar, Hukuk Danışmanı Sülen Karabacak eşlik etti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Mario Nava ile yaptığı toplantıda, Annan Planı sonrası, AB Konseyi'nin 26 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıslı Türklerin aleyhine uygulanan haksız ve mesnetsiz kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik alınmış olan kararı hatırlatarak, bu sözün yerine getirilmesini istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs'ta çözüm, istikrar ve iş birliğinin ancak iki tarafın ezelden beri gelen haklarına mutlak eşitlik temelinde saygı gösterilmesi ve AB'nin yıllardır Kıbrıs'ın meşru haklarını yok sayan politikasını değiştirmesi ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. AB'nin Kıbrıs politikasını gözden geçirmesini ve istikrar için meşru haklara saygı göstermesini beklediği ifade edildi.
Doğruyol, Tatar'ın AB ile ilişkileri Kıbrıslı Türklerin eşitliğe dayalı haklarına saygılı yeni bir vizyonla geliştirme arzusunu dile getirdi.