Alithia gazetesi, Anastasiadis'in 24-25 Haziran Salı günü yapılacak Avrupa Konseyi toplantısı için adayı terk edeceğini ve Türkiye-AB ilişkilerinin de ele alınacağı bu toplantı için ön hazırlıklar yapacağını bildirdi. Bunun için çok az zamanının olduğunu yazdı.

Gazete, Anastasiades'in Avrupa Konseyi toplantısının ardından Paris'e giderek 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek Kuşak Eşitlik Forumu'na katılacağını ve 3 veya 4 Temmuz'da adaya döneceğini; Bakan, yeni kabinenin büyük olasılıkla 5 Temmuz'dan sonra açıklanacağını da kaydetti.

Yeni kabinede yer alması en muhtemel isimlerden birinin AKEL'den eski Yunan Meclis Başkanı Adamos Adamu olduğunu belirten gazete, Yunanistan Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu'nun kabineden ayrılma talebinin Anastasiades tarafından kabul edildiğini yazdı. Gazete, bu gelişmenin AKEL'i memnun etmediğini ve Genel Sekreter Andros Kiprianu'nun Adamu'ya bunca yıllık işbirliğinden sonra DİSİ Hükümeti'nde bakan olarak yer alması halinde takdirini kamuoyuna bırakacağını söylediğini belirtti.

Edinilen bilgilere göre AKEL Başkanlığı'nın Adamu'nun bakan olarak atanması halinde önemli yasa tasarılarını veto edeceği uyarısında bulunduğu haberde belirtildi.

Gazete, olası ikinci ismin Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios olduğunu ve Kusios'un Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı olarak atanabileceğini yazdı.

SİYASİ PARTİLER GENİŞ TABANLI YÖNETİME KARŞI OLMADI

Gazete bir başka haberde, Anastasiades'in geniş tabanlı bir hükümet için siyasi partilerle yaptığı istişarelerin DİSY dışında herhangi bir olumlu sonuç vermediğini yazdı.

Haberde AKEL, DİKO, ELAM, Ekolojist-Yurttaş İşbirliği, EDEK ve DİPA partilerinin başkanlarının, Anastasiadis ile yaptıkları görüşmelerde geniş tabanlı koalisyona ilişkin olumsuz yanıtlarını Anastasiadis'e ilettikleri belirtildi.

ELAM NEDENİYLE KOMİTE BAŞKANLARI İÇİN MÜCADELE

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, meclis komisyonlarından birinin başkanlığının Kıbrıs Rum Ulusal Halk Cephesi ELAM'a verilmesi halinde Meclis'in işleyişinin daha da zorlaşacağını yazdı.

Gazete, DİSİ'nin ELAM'a atanmasının sorumluluğunu kabul etmemek için DİSİ ile AKEL arasında ELAM'ı meclis komisyonuna getirmek için taktik oyunları oynandığını; AKEL'in bu sorumluluğu DİSİ'ye yüklemeye çalıştığını kaydetti.

ELAM'ın adayı Hristos Hristu, DISI'nın adayı Annita Dimitru'nun Meclis Başkanlığına seçilebilmesi için adaylıktan çekildi.