Gefco’ya ait karbon nötr tren, Slovakya’nın Dunajska Strada kentinden Çin’in Xi’an kentine yapacağı yolculuğa başladı. Lojistik şirketi Gefco, çok düşük karbon emisyonlu bir taşıma çözümü arayışındaki bir müşterinin talebi üzerine  bir karbon nötr yük katarını Çin’e doğru yeni İpekyolu üzerinden yola çıkardı. Gefco, bütün güzergah boyunca yine de salınacak 250 tonluk karbonun çevreye vereceği zararı telafi etmek için Gold Standard sertifikalı projelere yatırım yapmayı taahhüt etti. 

Gefco’nun demiryolu yöneticisi Alice Defranoux, söz konusu karbon nötr trenle taşımacılığa kalıcı bir gelişme sağlayarak önemli bir aşamayı geçtiklerini söyledi. 15 Kasım Pazartesi günü Dunajska Strada’dan yola koyulan 41 vagonluk katar, yeni İpekyolu güzergahından üç haftalık bir yolculukla Çin’in Xi’an kentine ulaşacak. Polonya ile Belarus arasında, ray genişliğinin değişmesi arasında vagonlar da zorunlu olarak değişecek. 

Daha sonra Belarus, Rusya ve Kazakistan’ı kat edecek olan tren Çin’in Xinjiang bölgesine girecek. Orada da yolun geri kalanı için mallar, Çin vagonlarına yüklenecek. Taşınan ürünler, yolculuğun bütününde IoT (Nesnelerin İnterneti) bağlantılı aygıtlar aracılığıyla takip ve kontrol edilecek. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı