Dünya Müslüman Alimler Birliği Eski Başkanı Yusuf el-Karadavi, 19 Şubat'ta vefat eden Türkiye'nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç'ın vefatına yönelik bir mesaj paylaştı.

Karadavi, sosyal medya g-hesabından yaptığı paylaşımda, "Emin Saraç ile ilişkimiz eskiye, 1950'lerde Ezher Üniversitesinde eğitim aldığım döneme dayanıyor. Saraç, Ezher'de İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümünde talebeydi. Ben de Kelam Bölümünde talebeydim. Sonra kendisiyle 1967'de İstanbul'da görüştük ve bağımız yeniden kuvvetlendi. Beni çok güzel karşıladı ve birçok Türkiyeli alimle tanıştırdı. 1967 Türkiye ziyaretimde kendisiyle Ezher'deki eski anılarımızı tazelemiştik. Saraç, Ezher'de başına taktığı Türk fesiyle diğer talebelerden ayırt edilirdi. Emin Saraç hayatı boyunca Türkiyeli ve Arap alimler arasında bir bağlantı halkası oldu.'' dedi.

Karadavi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saraç'ın cenaze töreninde Kur'an-ı Kerim okumasına yönelik ise, "Bu, bir İslam ülkesi olan Türkiye'de ilmin ve alimlerin yerinin ne olduğunun delilidir. Türkiye, İslam ve Müslümanların davalarını savunan, mazlumların sığınağı haline geldi." dedi.