Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik'te kurulan radar hava üssü, Amerika askerlerince kuruldu. Daha sonra türkiye'ye devredilen üs, 2010'da düzenlenen NATO Lizbon Zirvesi'nde geliştirilmesi kararlaştırılarak füze savunma sistemi olarak kullanılmasına karar verilerek 2012 yılında NATO tarafından balistik füze saldırılarına karşı erken uyarı radarı olarak kullanıma girmiştir.

Kürecik radarı NATO Füze Savunma Sistemi

Radar istasyonunun tamamlanmasının ardından üssün kontrolü, Avrupa Aşamalı Adaptif Yaklaşımı (EPAA, European Phased Adaptive Approach) çerçevesinde NATO Komutanlığına devredilmiş, tesbit ve takip verileri alınarak Romanya ve Polonya'da bulunan bir Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) sistemi olan uzak füze savunma sistemine ulaştırılmaktadır.

KÜRECİK ÜSSÜ İSRAİL'İ KORUYOR

Üssü her ne kadar NATO kurmuş olsa da asıl amacı, üsse 700 km uzaklıktaki İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını önlemek amaçlanmıştır. İran'dan İsrail’e yönelik atılacak balistik füzelerin bu radar sayesinde kolaylıkla tespit edilebilmesine hizmet etmektedir. Kürecik radar üssü her ne kadar Türkiye sınırları içerisinde olsa da ve elde edilen bilgilerin güvenlik gerekçesiyle İsrail ile paylaşılmaması koşulu öne sürülmüş olsa da ABD ile İsrail arasındaki füze savunma anlaşmaları nedeniyle, ABD’nin radar temas bilgilerini İsrail ile paylaştığı bilinen bir gerçek.

Kürecik radar üssü, İran’dan gelecek balistik füzelere karşı İsrail’e koruma sağlıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçmişte NATO ülkeleri ve İsrail’in güvenliği için vazgeçilmez olan Kürecik radarının faaliyetlerine son verebileceğini gündeme getirilebilir. 

TÜRKİYE İSRAİL'İN SALDIRILARINA SESSİZ KALMAMALI

İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmekle kalmayıp, cumartesi gününden bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarında 300'ü aşkın kişi yaralanırken çok sayıda kişi de yaşamını yitirdi.

İsrail'in saldırılarına göz yummayarak Kürecik radar üssününün faaliyetleri hükümet tarafından durdurulabilir.

 

Semra Polat
Sivil Düşünce Haber Portalı