İsrail'in sivillere yönelik saldırılarında 300'den fazla kişinin yaralandığı bildirilirken, Kızılay yarım düzine Filistinlinin durumunun kritik olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, Washington'un "Haram el-Şerif/Tapınak Dağı ve Şeyh Jarrah da dahil olmak üzere Kudüs'te devam eden çatışmalardan son derece endişeli olduğunu" belirterek, İsrail askerlerine yönelik bir saldırıyı ve "Filistinlilere yönelik karşılıklı saldırıları" kınayarak her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu.

ABD merkezli outlet Axios, Beyaz Saray'ın 1967'de Doğu Kudüs'ün ele geçirilmesine yönelik dün yapılması planlanan Kudüs Günü kutlamalarını dizginlemesi için İsrail'e baskı yaptığını, bunun da kentte daha fazla gerginlik uyandırmamak için İsrail'e baskı yaptığını, ancak İsrail'in bu ilerlemeleri geri aldığını söyledi.

Eski Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yürütme kurulu üyesi Hanan Aşredya, İsrail'i Filistinlilere tapanlara karşı dizginleme konusunda ABD ve Avrupalı liderlere "omurgalarını büyütmeleri" ve "sözlerini eyleme dönüştürmeleri" konusunda meydan okudu.

"Amerikalılar omurgalarını büyütmeyi öğrenmeli ve konumlarını uygulamak ve finansal ve siyasi güçlerini kullanmak için çok çalışmalıdır. Din özgürlüğünün sağlanmasını istemek çok da önemli değil.

"İsraillilerin anladığı dil budur; eğer ödüllendiriliyorlarsa, hiçbir şey olmayacak." diye devam etti. "Bir bedeli olmalı ve bu Biden yönetiminin bir sınavı. Amerikalılar artık yeter demeli."

Ashrawi, yaşananların bir "suç" ve sivilleri hedef alma, kutsal mekanlara zarar verme ve ibadet edenlere karşı aşırı güç kullanma da dahil olmak üzere birden fazla insan hakları ihlalinin açık bir davası olduğunu da vurduladı.

Öte yandan Şeyh Jarrah mahallesinde düzenlenen protestolara Knesset'in sağcı İsrailli üyeleri ile çok sayıda Filistinli ve destekçileri katıldı.

BM genel sekreteri ve üst düzey dünya liderleri de şiddet olaylarını kınayan ve Şeyh Jarrah'taki tahliyelerle ilgili endişelerini dile getirenler arasındaydı.

Ürdün, Amman'daki İsrail chargé d'affaires'i çağırdı ve Tel Aviv'deki büyükelçisini geri çağırmakla tehdit etti. Ürdün'deki İsrail Büyükelçiliği önünde de kapatılması çağrısında bulunan yüksek sesli gösteriler düzenlendi.

Eski Filistin Yönetimi Başbakanı Salam Fayyad, Arab News'e yaptığı açıklamada, Kudüs'ün Filistin davasının sembolü olduğunu söyledi.

Fayad, "Anavatanın ve ulusal kurumlarının yeniden birleşmesi, nerede olurlarsa olsunlar tüm Filistinlilerin tam (işbirliği) yapılmasını gerektirmektedir." dedi.

"Bu tür bir tepki, İsrail'in saldırganlığına ve ordusunun ve yerleşimcilerin Kutsal Yerlerimize ve Kudüs'teki halkımıza karşı terörüne verilen en güçlü tepkidir." diye de ekledi.

Fayyad, insanların evlerinde ve vatanlarında yaşama hakkının "halkımızın kendi kaderini tayin hakkını çıkarmasına izin vermek" için temel olduğunu belirtti.

Kawasmi, "Şeyh Jarrah'taki evlerinden 28 aileyi tahliye etmeye çalışmak, İsrail apartheid rejiminin ve şehrin 'Yahudileştirilmesini' uygulamak için uyguladığı politikayı yerli Filistin nüfusundan boşaltan (gösteren) açık bir durumdur." dedi.

"Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uluslararası toplum İsrail'in haydut devletinin etnik temizlik politikalarını uygulamamasını izliyor ve hiçbir şey yapmıyor."

İsrail'in Kudüs'teki eylemlerinin şehrin ötesinde daha geniş sorunlara yol açabileceğine dair korkular var. Hamas'ın üst düzey ismi Salah Aruri, "Kudüs'te ateşle oynayarak işgalcilerin (İsrail) kafalarında yakıcı bir tepkiye şahit olacakları" konusunda uyardı.