İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in Başkan Joe Biden ile görüşmesi, bölgesel baş düşmanı İran ile gerilimin artması ve İsrail'in Filistin protestoları arasında kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ni bombardımanını yenilemesiyle gerçekleşti.

Bennett, göreve başlamasından bu yana yurtdışına yaptığı ilk resmi ziyarette Çarşamba günü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin dahil olmak üzere üst düzey yönetim yetkilileri ve Perşembe günü Biden ile görüşmesi planlandı.

Ayrılmadan önce Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlanan bir açıklamada Bennett, Biden ile yapacağı görüşmede İran'ın, özellikle de İran'ın nükleer programında son iki ila üç yıldaki sıçramaların birinci önceliği olacağını söyledi.

İsrail ordusunun niteliksel üstünlüğü, koronavirüs pandemisi ve ekonomik konular da dahil olmak üzere diğer konuların da tartışılacağını söyledi.

Bennett, İran ile dünya güçleri arasında yeni bir nükleer anlaşma olasılığına karşı çıktı ve herhangi bir anlaşmanın İran'ın bölgesel saldırganlığını da frenlemesi gerektiğini söyledi.

Son aylarda, İran tarafından gerçekleştirildiğine inanılan İsrail bağlantılı gemilere yönelik bir dizi saldırı gerçekleşti.

(Çeviri Haber-Dış Basın)