İngiliz Profesör Tim Wilson, eski ABD Başkanı Donalt Trump'ın olaylı gidişini ve ABD'nin seçimle iş başına gelen yeni başkanı Biden döneminin analizini sivildusunce.com'a yaptı.

Profesör Tim Wilson, şunları kaydetti:

46. ​​ABD Başkanının seçilmesiyle ilgili tartışmalar törenle "küfür" ve Başkan Biden'in kişisel olarak George W. Bush'un aynı noktada olduğundan biraz daha fazla ve kesinlikle selefi Donald'dan daha fazla onay verdiğini öne süren bir anketle sonuçlandı.

Trump, Başkan olduğunda (açılıştaki kalabalık ne kadar büyük olursa olsun) gol attı - ve Bay Trump, görev süresi boyunca hiçbir zaman olumlu bir onay notu alamayan 2. Dünya Savaşı sonrası tek başkan olarak rekor kitabına girdi. Bununla birlikte, halkın Biden'a tepkisi belki de beklediğimizden daha olumludur, çünkü ABD genelinde 2008 mali krizinden bu yana işlerin ters gittiğine dair artan bir inanç devam etmektedir.

Biden’in "kırmızı ile maviye karşı koyan bu sivil savaşı sonlandırma" çağrısı, Kongre Binası çevresindeki yoğun güvenlik gibi akıllıcaydı. Hızlı hareket etmesi ve bu kadar çok kaostan sonra kontrolün elinde olduğu görülmesi gerekiyor. Görev yeminini, giden yönetimin temel özelliklerini tersine çevirecek 17 icra emri çıkarmak için aceleci bir hareketle takip etti. Bunlardan biri, ABD'nin Paris İklim Anlaşmasına yeniden katılacağını görecek ve bir diğeri, belirli Müslüman ülkelerden gelen ziyaretçi yasağını durduracak - bu ikincisi, pandemik seyahat kısıtlamaları ışığında akademik bir egzersiz olabilir, ancak aynı zamanda önemli bir diplomatik işarettir.

Biden'in yakın gelecekte İngiltere'yi ziyaret etme ve Trump'ı açıkça destekleyen Başbakan ile görüşme planı. İnşallah göçle ilgili sıfır tolerans politikasının tersine döndüğünü görürüz ve ailelerinden alınıp ABD'deki göç kamplarına zorlanan çocukların korku hikayelerinin geçmişte kalacağını umuyorum. Ancak bugün, 9 yaşındaki bir Haitain çocuğu Vladimir Fardin'in hikayesi İngiliz basınına çarptı ve hapsedilmesinin yanı sıra şu anki konumu hakkında yetersiz haberler şok edicidir.

Brexit'in ardından sınırlar daralırken Biden'dan bu konudaki bir ipucu kendi İçişleri Bakanımıza bir mesaj gönderebilir. Asıl soru, Biden'in, Bay Trump'ı senato önünde yargılamaya koyma planlarına aktif desteğini ödünç verip vermeyeceği. Winston Churchill'in en büyük tavsiyelerinden biri, "zaferde cömertlik" olmaktır, ancak aynı Churchill metni, "yenilgiye meydan okumaya" yemin etmeye devam eder, bu da selefinin kesinlikle yürekten aldığı bir şey.

Ancak pratik bir sorun var: Bir Trump davası, Biden'in iddialı gündemini geciktirecek ve şimdiye kadar çok az geri adım atan, Washington'a saldıran, rahatsız edici derecede sadık, sesli ve aktif bir takipçinin daha da sinirlenmesini sağlayacaktır. Trump'ın başkanlığının 4 çalkantılı yılı boyunca destek vermesi gibi. Aynı zamanda, bu destek tabanına rağmen, Bay Trump, isteksizce nihayet kabul etse bile, acı bir yenilginin görüntüsünü canlandırdı.

Bunda, tenisçi Serena Williams gibi Trump da kötü bir örnek teşkil ediyor - hakeme "hırsız" dedi, seçimin "çalıntı" olduğunu söyledi. Ulusal şikayetleri, dezenformasyonu ve kendi ünlü kültünü sömüren Trump'ı bu hikayedeki kötü adam olarak resmetmek kolaydır, ancak emin olabileceğimiz bir şey var: "Çalmayı durdur" cümlesini şu anda olabilir Washington çevresinde duydum. Bu durum 2016'ya kadar gidiyor ve birbiriyle yarışan iki hikaye var: Biri Ted Cruz’un Cumhuriyetçi adaylığı Trump'tan alma girişimi, diğeri ise Hillary Clinton’ın Trump’a yenilmesi. Bayan Clinton, Trump'tan çok önce seçim sürecinin geçerliliğini sorguluyordu. Dün gece, yaklaşan yarışta New York Bölge Savcısı adaylarından Eliza Orlins ile tanışmak ve gittikçe popülerliği artan Cy Vance'in yerini almaktan çok memnun oldum. Görüşmemizden net olan şey, adayların hiçbirinin Bay Trump'ın vergi durumunun düzensiz göründüğünden şüphe etmemesiydi. Ona Senato'da ne olursa olsun, bu nedenle Donald Trump, DA yarışını kim kazanırsa kazansın New York'ta mahkemeye geleceği kesin. Bu, başkanlığı için sansasyonel bir yazı olacak. Ancak Eliza daha da ileri gitti ve Cy Vance'i Trump ailesine karşı açılan davaları düşürdüğü için eleştirdi. Takip edilselerdi ve New York eliti için daha az kayırmacılık olsaydı ve daha az pandispaj olsaydı, Trump başkanlığının asla gerçekleşemeyeceğine inanıyor.

Bay Trump’ın bir dönemlik başkanlığı Ocak 2017’de “Amerikan katliamı” na yapılan uğursuz atıfla başladı ve bu katliam 6 Ocak'ta Kongre Binası merdivenlerinde 5 kişinin ölmesiyle gerçekleşti. Bu noktaya kadar, birçok Uluslararası gözlemci onu "bildiğiniz şeytan" olarak kışkırtmış olabilir, ancak Biden'in zaferinden sonraki davranışları utanç vericiydi ve bir Amerikan başkanlığının, tartışmalı seçimlerle ilgili endişelerini bir daha dile getirmesi şimdi çok zor olacak. Dünyanın diğer bölgeleri ya da aslında, Biden "Demokrasi galip geldi" derken iddia etmiş olabilirse de, Amerika'nın demokrasinin kalesi olduğunu iddia etmek. Yönetimi ve izleme dünyası için son derece açık olan bir şey var: Amerika’nın uluslararası itibarı bu seçimden ciddi şekilde yaralandı.

 

Haber: Sivil Düşünce Haber Portalı

sivildusunce.com