ABD ve İsrail düşmanlarını, geminin yola çıkar çıkmaz Lübnan toprağı sayılacağı konusunda uyaran Lübnanlı grup Hizbullah tarafından düzenlenen İran akaryakıt sevkiyatı.

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin iki yıllık mali çöküşünün bir sonucu olarak yakıt sıkıntısı çeken Lübnan halkına yardım etmek için daha fazla geminin geleceğini söyledi.
"Kimseyle sorun yaşamak istemiyoruz, kimseyle sorun yaşamak istemiyoruz. Nasrallah, insanımıza yardım etmek istiyoruz" dedi. Amerikalılara ve İsraillilere birkaç saat içinde İran'dan ayrılan geminin Lübnan toprağı olduğunu söylüyorum.

Aşure anısına televizyonda yayınlanan bir konuşmada Nasrallah, "Umarım bu gemi ve diğerleri sağ salim varır" dedi.

Silahlı grubu 1982'de kurulan Nasrallah, geminin nereye ve ne zaman varacağını söylemedi, Akdeniz'e ulaştığında görüşüleceğini söyledi.

Nisan ayında Reuters, Hizbullah'ın Lübnan'daki mali krizle başa çıkma çabalarının bir parçası olarak Suriye'de bir yakıt depolama sahası hazırladığını ve bu çabalara aşina olan üst düzey yetkililere atıfta bulunduğunu bildirdi.

Grubun, Hizbullah'ın iç savaşta Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemek için savaştığı komşu Suriye'de savaşçıları ve nüfuzu var.

Yakıt ve gaz biriktirmek

Lübnan ordusu, merkez bankası başkanının akaryakıt sübvansiyonlarını iptal etme kararında kararlı olduğu için, sakatlayıcı kıtlıklar arasında istiflemeyi önlemek için Cumartesi günü benzin istasyonlarından yakıt ele geçirdi.

Ülkedeki krize ek olarak, üst düzey bir özel hastane, dizel kıtlığından kaynaklanan ve yüzlerce ölüme neden olabilecek elektrik kesintileri nedeniyle kapanmak zorunda kalabileceği konusunda uyardı.

Döviz rezervleri hızla tükeniyor ve merkez bankasını Lübnan'dan kalan az miktarda parayı desteklemek için ithalat fonlarını kesmeye zorluyor.


Lübnan poundu karaborsadaki değerinin yüzde 90'ından fazlasını kaybetti ve nüfusun yüzde 78'i yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

(Dış Basın)