Piyasa Gündemi

Vaka sayılarında gözlenen artış ve salgın kaynaklı endişeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Salgın cephesindeki gelişmeler ile ekonomik veri akışları risk iştahı ve piyasaların seyri üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. Bugün sona erecek Fed toplantısında faiz oranlarında ve varlık alımında bir değişiklik beklenmezken, toplantı sonrasında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    21:00 Fed Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    21:30 Fed Başkanı Powell’ın Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Delta varyantına bağlı olarak vaka sayılarındaki artış eğilimi ve bazı ülkelerde alınan ek tedbirler küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. Gün içerisinde dalgalı bir seyrin kaydedildiği BIST-100 Endeksi bilanço sezonu ve sektörel hareketlerin etkisiyle yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak dün günü %0,77’lik yükselişle 1.359,55 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,55 – 8,57 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,55’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel piyasalardaki satıcılı görünüme karşın dün içeride hisse ve sektörel bazda yaşanan ayrışmalar dikkat çekti ve bu ayrışmalar neticesinde endeks günü yükselişle tamamladı. Endeks dün gün içinde bayram tatili öncesinde görülen en düşük seviye olan ve bizim de en kritik destek olarak izlediğimiz 1.341 seviyesini test etti ve buradan tepkiler geldi. Yakın vade için izlediğimiz en önemli destek seviyesi olan 1.341’in altına sarkılmadığı sürece tepkiler izlenmeye devam edilebilir. Yukarıda ise izlediğimiz ilk önemli direnç 1.375 civarında. Kısa vade için bu iki seviye arasındaki dalgalanmayı izlediğimiz endekste bu iki seviyeden birinin kırılması kırılma yönündeki hareketi sertleştirecektir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı