Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından online olarak "İnternet Medyası ve Haberciliği Çalıştayı" Fahrettin Altun'un açıklamalarıyla gerçekleşti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, çalıştayın açılışında yaptığı açıklamada, "Çarpıtma haber tam anlamıyla medya terör örneğidir. Haberciliğin tek amacı hakikat olmalıdır. Çarpıtma üzerine kurulu habercilik demokrasiye zarar verir. Yalan haber ulusal bir güvenlik sorunu olarak görülmelidir" dedi.

Altun, çalıştayda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Medya dönüşümündeki tablo olumlu bir tablodur. İnternet haberciliği gelişirken mevzuatının da güncellenmesi gerekmektedir. Gerçek ve doğru haberlere ulaşmak da önem taşımaktadır. Toplumların gerçekliğe uygun şekilde bilgilendirilmesinde medya mensuplarının önemli bir noktada olduğunu düşünüyorum.

Haberciliğin tek amacı hakikattir. Gazeteciler hakikatin temsilcisi olduğunu bilerek hareket etmelidir. 

İlk olarak bir internet sitesinde yayınlanan Katarlı Öğrencilere sınavsız giriş hakkı haberi yalan haberciliğe örnek olarak gösterilebilir. Bu yalanın parçası muhalefet mensupları hakikat ortaya çıkmasına rağmen özür dilemediler, başlarını kuma gömdüler.


İnternet gazeteciliğinde basın etiği ele alınmalı. Biz yaşasın hakikat diyerek çalışmalarımızı sürdürmeyi devam edeceğiz.

İnternet gazeteciliği bağlamında yeni hukuki düzenlemelere gidilmesi gerektiğini görüyoruz. İnternet yayıncılığında yanlış uygulamaların giderilmesi önemlidir. Sürekliliği olan medya kurumlarının varlığı da önemlidir."