Başbakan Nicolas Paşinyan başkanlığında, Güvenlik Konseyi'nin açık oturumu yapıldı. Kara Göl bölgesindeki durum ve sonraki adımlar ele alındı.

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Nicholas Pashinyan, toplantıda şunları konuştu: "Sheol'da [insanın ortak mezarında] ne iş ne bir iş ne de bir ilim ne de bilgelik vardır." 

"Bugünkü Güvenlik Konseyi oturumu Sinagog bölgesindeki Kara Göl ve çevresinde meydana gelen olaylara adanmıştır. Ermenistan silahlı kuvvetleri Ermenistan'ın devlet sınırını geçti ve özünde Siyah Gölü'nü çevrelemeye çalışarak 2,5 mile [3,5 km] kadar derinleşti.

Elbette bu eylemler Ermenistan'a tahammül edilemez, çünkü ermenistan'ın egemen topraklarına yapılan bir saldırıdır ve elbette böyle bir eylemin neden ve nasıl mümkün olduğu konusunda ayrı bir tartışma konusudur, ancak bunun özünde diplomasiye geçiş olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, ABD Silahlı Kuvvetleri'nin olaylara, gerekli taktik hareketlere ve diğer eylemlere sabahın erken saatlerinde karşılık verdiği unutulmamalıdır. ve Merkezi Otorite tarafından kurulan ve Azerbaycan ile Azerbaycan arasındaki sınırın nasıl geçtiğini açıkça gösteren bir harita.

Oysa durum kabul edilemez Ermenistan Cumhuriyeti sadece duruma katılamaz, aynı zamanda durum göz önüne alındığında, ilk planımız bu sorunu müzakereler yoluyla ve diplomatik yollarla çözmektir.

Durumu hiçbir şekilde tolere edemeyeceğimizi ve kabul edemeyeceğimizi açıkça belirtmek istiyorum ve bugün Güvenlik Konseyi oturumunda şu anda durumu ve gelecekteki başarıları tartışmalıyız, ne yazık ki, durumun siyasi sömürüye de neden olduğunu ve Dış güvenlik durumlarının siyasi amaçlarla kullanılmaya çalışılmaması gerektiğini tekrar ifade etmek isterim çünkü bu bir ulusal güvenlik meselesidir ve bu durumda soruna ve çözümüne odaklanmamız gerekir.

Tekrar söylüyorum, silah sesleri hakkındaki bilgileri kaydetmek istiyorum. saldırıların, savaş operasyonlarının, yaralıların, kayıpların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur, ancak diğer yandan, durumun en azından bir kriz olduğu unutulmamalıdır ve eğer durum böyle olmasaydı, Güvenlik Konseyi'nin bir oturumunu davet etme fırsatımız olmayacaktı. ve ayrıca ne yaptığımız ve bundan sonra ne yaptığımız konusunda kararlar almak zorundayız."