Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçinin daha fazla zarar etmemesi için Toprak Mahsulleri Ofisi'ne verdiği talimatla, çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alarak vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılacak.

Erdoğan'ın talimatıyla çiftçiden satın alınan ürünler vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılacak. Erdoğan pandemi süreci boyunca mağdur olan çiftçinin sorunlarının çözümü için destek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Tarım ve Orman bkanı Bekir Pakdemirli, dün yaptığı açıklamada, stok artışlarını önlemek amacıyla patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ve alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını ifade etmişti. Yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını sürecinde otel, lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve dışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğine dikkati çeken Bakan Pakdemirli, bu gelişmelerin, stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğunu vurgulamıştı.

Bakan Pakdemirli, "Patates ve soğan piyasalarında ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir. Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilo başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır" ifadelerini kullanmıştı.