Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında NATO Zirvesi sırasında yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri ticaret ve savunma başta olmak üzere birçok alanda derinleştirme konusunda anlaştıkları belirtildi.
Başbakanlık 10 Nolu Ofis'ten yapılan açıklamaya göre Johnson ve Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleyi ve ülkelerindeki aşı çalışmalarını görüştü.
Liderler, birlikte çalışmanın ve İngiltere ile Türkiye arasındaki salgını yenmek için yolculuğa devam etmenin önemi üzerinde anlaştılar.
Erdoğan ve Johnson, İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişkiyi ticaret ve savunma da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda derinleştirmek için çalışmaya karar verdi.
Başbakan Johnson ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Suriye, Libya ve Afganistan da dahil olmak üzere bir dizi dış politika konusunu görüştü.
Bu arada Johnson, Doğu Akdeniz'de tansiyonun düşmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Kıbrıs'ta çözüme varılmasının önemine vurgu yaptı.
Erdoğan ve Johnson, NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahında bir görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve NATO Parlamenterler Meclisi Türkiye Grup Başkanı Osman Aşkın Bak da katıldı.