Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran Cumhurbaşkanı seçilen Ebrahim Raisi'nin hükümetini "sahadaki gerçeklere" göre yargılayacağını söyledi ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika konusunda son sözü söyleyeceğini de sözlerine ekledi.

Cumartesi günü beklenen bir seçim zaferi elde eden katı bir yargıç olan Raisi, Pazartesi günü Körfez Arap komşularıyla ilişkileri geliştirmek istediğini söylerken bölgesel rakibi Suudi Arabistan'ı Yemen'e müdahalesini derhal durdurmaya çağırdı.

Altı yıllık savaşın ardından, Riyad liderliğindeki bir askeri koalisyon Yemen'deki Husi hareketini yenmeyi başaramadı. BM'nin dünyanın en kötü insani krizine neden olan savaşta on binlerce insan öldü.

Suudi Arabistan, Tahran ve Washington'un dolaylı görüşmelerde canlandırmaya çalıştığı, resmen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen İran nükleer anlaşmasına da karşı çıkıyor.

İran ve dünya güçleri arasında, nükleer programındaki kısıtlamalar karşılığında Tahran'a yönelik yaptırımları kaldıran anlaşma, ABD'nin 2018'de eski Başkan Donald Trump yönetiminde tek taraflı olarak çekilmesinden bu yana paramparça oldu. ABD, sert yaptırımları çekip yeniden uyguladığından beri, İran anlaşmaya uyumunu kademeli olarak azalttı.

"Bizim bakış açımıza göre, İran'daki dış politika her halükarda dini lider tarafından yürütülüyor ve bu nedenle etkileşimlerimizi ve İran'a yaklaşımımızı sahadaki gerçeklere dayandırıyoruz ve yeni hükümeti buna bakmaksızın değerlendireceğiz. Sorumlu kim, ”Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud Salı günü Viyana'da düzenlediği basın toplantısında söyledi.


İran'ın nükleer programıyla ilgili cevaplanmamış sorular hakkında "çok endişeli" olduğunu söyledi; bu, İran'daki bildirilmemiş bölgelerde bulunan uranyum parçacıklarının kökeni hakkında açıklamalar arayan BM nükleer gözlemcisine açıkça atıfta bulunuyor.

Video oynatmak

İran ile BM'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) arasındaki mevcut anlaşma 24 Haziran'da sona erecek.

IAEA'nın İran nükleer tesislerine erişimine izin veren yeni bir geçici anlaşma henüz açıklanmadı.

“JCPOA [Ortak Kapsamlı Eylem Planı] tartışmaları devam etse de, bu önemli konuların ciddiyetle ele alınmasının ve ele alınmasının ve İran'ı faaliyetlerinden sorumlu tutmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. - nükleer silahların yayılması anlaşması ve IAEA'ya olan taahhütleri" dedi Prens Faysal.

Suudi Arabistan ve Körfez müttefikleri, Tahran'ın tamamen barışçıl olduğunu söylediği nükleer programı ve balistik füze programı konusunda İran'a baskı yapmaya devam ediyor. ABD istihbarat teşkilatları ve IAEA, İran'ın 2003'te durdurduğu gizli, koordineli bir nükleer silah programına sahip olduğuna inanıyor.


Suudi Arabistan ve İran, aralarındaki gerilimi kontrol altına almak amacıyla Nisan ayında Irak'ın başkenti Bağdat'ta çeşitli ihtilaf noktalarını ele almak için doğrudan görüşmelere başladı.

İran ve Suudi Arabistan arasındaki bağlar, krallığın saygın bir Müslüman Şii alimi idam etmesinin ardından İranlı protestocuların Suudi diplomatik misyonlarına saldırmasının ardından 2016 yılında kesildi.

İran'daki Suudi büyükelçiliği, ilişkiler kötüleştiği için 2016'da kapatıldı.

Raisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran'ın Tahran'daki Suudi büyükelçiliğinin olası yeniden açılmasıyla "hiçbir sorunu" olmayacağını ve "ilişkilerin yeniden kurulmasının hiçbir engelle karşılaşmadığını" söyledi.

İran tarafından büyükelçiliklerin yeniden açılmasının önünde hiçbir engel yok… Suudi Arabistan ile ilişkilerin önünde hiçbir engel yok” dedi.

 

(Dış Basın)