KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mersin Tarsus'ta Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi. Tatar, “Amacımız devletimize sahip çıkmak, devleti yaşatmak ve artık bu federasyon masallarına bir dur demek. Federasyon temelinde bir anlaşma için 50 yıldır görüşmeler sürüyor. Ama benim Cumhurbaşkanı olmam dolayısıyla artık o defter kapandı” dedi.

Tatar, Nusret Mayın Gemisi önünde yaptığı açıklamada, sıkıntılı günleri Türkiye sayesinde atlattıklarını belirtti. 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın Kıbrıslı Türkler için önemli bir tarih olduğunu vurgulayan Tatar, şunları kaydetti:

“O gün Kıbrıs Türkleri tekrar özgürlüğe, bağımsızlığa ve hürriyete kavuşmuştur. O günden bugüne artık Kuzey Kıbrıs Türk çatısı altında, Kıbrıs Türk halkı; onurlu yaşamaya devam etmektedir. Bunu Türkiye’nin desteğiyle başardık. Kıbrıs davası bizlerin müşterek davasıdır. Sadece Kıbrıslı Türklerin sürdüreceği bir mücadele olamazdı. Her daim Türkiye’yi yanımızda gördük. Her daim Türkiye en sıkıntılı günlerimizde bizlerle beraber olmuştur. Gerek siyasi gerek ekonomik her türlü desteği vermiştir, hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.”

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gelinen aşamada ne kadar önemli olduğuna işaret eden Tatar, şöyle devam etti:

“Zamanında yapılan birtakım girişimler ve dolayısıyla elde edilmiş başarılar Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarların korunmasını sağlamıştır. Amacımız devletimize sahip çıkmak, devleti yaşatmak ve artık bu federasyon masallarına bir dur demek. Çünkü artık onun defteri kapanmıştır. Bildiğiniz gibi federasyon temelinde bir anlaşma için 50 yıldır görüşmeler sürüyor. Ama benim Cumhurbaşkanı olmam dolayısıyla artık o defter kapandı.”

Tatar, federasyon temelli çözümün, çoğunluğun azınlığa hükmedeceği tek bir egemenlik altında Rumların egemenliğini öngördüğüne dikkat çekti. Böyle bir çözümle Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, kuzeyiyle birlikte Avrupa Birliği'ne (AB) kabul edilecek ve Türkiye, "Artık üçüncü bir ülkesiniz, Kıbrıs'tan kademeli olarak çekilmelisiniz.

Tatar, Türkiye'nin Avrupa'dan ve dolayısıyla Kıbrıs'tan tamamen çekilmesi halinde Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını tehlikeye atacağını vurguladı.

“HİÇBİR EŞİT SÖZLEŞMEYE EVET CEVAPLANMADI”

Tatar, gelinen aşamada federasyonla ilgili tüm olasılıkların ortadan kalktığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çünkü Kıbrıslı Rumlar, bizim iyi niyetimize rağmen hiçbir zaman eşitlik anlaşmasına ‘evet’ dememiştir. Onların bütün derdi federasyon çatısı altında Türklerin tamamen Kıbrıs’ta çekilmesindir. Bunlara Cumhurbaşkanı seçildiğimde ‘dur’ dedim. Egemen bir Türk devletinin ne kadar önemli olduğuna sözler yetmez. AB, ekonomik vaatlerle siyasi irademizi ipotek altına alamayacaktır. Kıbrıs davası milli bir davadır. Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’nin bağımsızlık, özgürlük ve hürriyeti için çok bedeller ödendi. Yine ödemekten geri durmayacağız. Kıbrıs Türk halkı egemenliğini içermeyen, Türk Cumhuriyeti’nin garantörlüğünü kapsamayan bir anlaşmaya hiçbir zaman evet demeyeceğiz.”

Tatar'ın ziyaretinde Vali Ali İhsan Su, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Kaymakam Kadir Sertel, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, KKTC Mersin Konsolosu Zelihe Mendelli ve il protokolü gerçekleştirildi. Tatarlara günün anlam ve önemi ile ilgili çeşitli hediyeler verildi. Tatar ve protokol üyeleri, Nusret Mayın Gemisi'nin önüne fidan dikerek gemiyi gezdi. Kıbrıs gazileri ile tarihi geminin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.