Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Millet Sofrası iftar programına Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin il başkanları, Gelecek Partisi teşkilatları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak kürsüye gelen Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin bir selamlama konuşması yaparken daha sonra söz alan İBB Başkanı İmamoğlu da iftar organizasyonundan dolayı Gelecek Partisi’ne teşekkür etti.

Ardından kürsüye gelen Gelecek Partisi lideri Davutoğlu ise şunları kaydetti:

“Yaşadığımız deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbimden bu mübarek gecede bir daha böyle bir acı yaşatmaması için niyazda bulunuyorum. Allah ülkemizi, milletimizi aziz eylesin.”

Ramazan ayının bu sene seçimin hemen öncesine denk geldiğini belirten Davutoğlu, “Aslında ramazan ayı bu vesileyle siyasetimize belli ilkelerin hatırlatılması için bir vesile oldu. Öncelikle barış ilkesi; İslam’ın kelime kökü olan ‘silm’ barış anlamına gelir. İslam barış dinidir derken bütün insanlığa barış mesajı sunan bir ilahi kelamdan bahsediyoruz. Biz barışın öncüsü olmak zorundayız. İslam dininin esası olan ve kelimenin kökünde huzuru, güvenliği, esenliği, barışı temsil eden aziz dinimizi hakkıyla temsil etme sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Bu mübarek ramazan gecesinde Millet sofrasını oluşturan genel başkanlar olarak milletimize barış taahhüdünde bulunuyoruz.” dedi.

İkinci temel ilkemiz insan onuru; siyasetimizin esası insan onurudur” diyen Davutoğlu, “Alemin özü, varlığın gözbebeği olan insanı hedef edinmeyen; ona özgürlüğü, güvenliği, huzuru vadetmeyen hiçbir siyaset ramazan ruhunun aslına, özüne uygun olamaz. Biz eşref-i mahkulat olan insanı hiçbir ayrım gözetmeden, 85 milyon omuz omuza, bütün etnik, mezhebi farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bir araya getirme taahhüdünde bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Üçüncü temel ilkenin sevgi olduğunu, kutuplaştırmayı, ötekileştirmeyi, düşmanlaştırmayı şiar edinenlere karşı muhabbeti, sevgiyi, uzlaşıyı egemen kılacaklarını belirten Davutoğlu, Anadolu’nun her bir köşesine sevgi tohumları ekeceklerini söyledi.

Dördüncü önemli ilkelerinin muhabbet olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Kin ve nefret kültürüne son vererek siyasete muhabbet kültürünü egemen kılacağız. İstanbul’umuzun bu aziz köşesinden bütün ülkemize sesleniyoruz. Kin ve nefret diline son vereceğiz. Muhabbet dilini egemen kılacağız. Yunus Emre’nin sevgi kültürünü egemen kılacağız.” diye konuştu.

Davutoğlu, Ramazan ruhunun önemli özelliklerinden biri olan diğerkamlık, fedakarlık, samimiyetin beşinci ilkeleri olduğunu söyledi.

Hibya Haber Ajansı