Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 30-31 Mart günlerinde Çin’in Anhui eyaletinde düzenlenecek Afganistan’a Komşu Ülkelerin 3. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na başkanlık edecek.

Wang, yeni tamamladığı Asya gezisinde de Afganistan’ı ziyaret etmişti. Bu, Afganistan geçici hükümetinin kurulmasından sonra bir Çinli üst düzeyli yetkilinin gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret oldu.

Tüm bu eylemler, Çin’in Afganistan’ın barışçıl şekilde yeniden yapılandırılmasına olumlu çabalar göstererek, savaş kargaşasının acısını çeken bu ülkenin bir an önce normale dönmesini içtenlikle temenni ettiğini yansıttı. 

Afganistan'ın iyi bir komşusu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Çin, Afganistan'ın barışçıl bir şekilde yeniden inşası için elinden geleni yapmaktadır.

Geçen yıl, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütüne (KGAÖ) üye ülkelerin Afganistan konulu ortak zirvesine katılarak, Afganistan'daki durumun mümkün olan en kısa sürede istikrara kavuşmasına hız verilmesi, Afganistan ile temas ve diyalog yapılması, Afgan halkının zorlukların üstesinden gelmesine yardım sağlanması dahil üç öneride bulunarak Afganistan'ın barışçıl şekilde yeniden yapılandırılmasına yön verdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca Afganistan’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı’na iki kez katılarak, Afgan geçici hükümet başkanıyla ayrı ayrı Çin'in Tianjin kenti ve Katar’daki Doha kentinde bir araya gelmişti.

Bir dizi diplomatik eylem, Çin'in Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı duyduğunu ve Afgan halkının ülkesinin kaderini bağımsız olarak belirlemesi ve kalkınma yolunu seçmesini desteklediğini gösterdi.

Çin tarafı, ayrıca adil bir tutum sergileyerek, ABD dahil Batılı ülkeleri Afganistan'daki savaşın sorumluluğunu üstlenmeye, Afganistan'a yönelik çeşitli yaptırımları kaldırmaya ve Afgan halkının maruz kaldığı ciddi zararı somut eylemlerle telafi etmeye çağırdı.

Afgan geçici hükümeti de Çin ile gerçekleştirdiği birçok diplomatik temas aracılığıyla dış dünyaya, hiçbir teröristin Afganistan'da faaliyet göstermesine, hiçkimsenin veya hiçbir örgütün Afganistan topraklarını kullanarak diğer ülkeleri hedef alma eylemine geçmesine asla izin vermeme, dünya ülkeleriyle eşitlik içinde dostça ilişkileri geliştirmeyi arzu etme, Kuşak ve Yol inisiyatifine katılma dahil tutumlarını aktardı. Bu ifadeler uluslararası toplum tarafından olumlu karşılandı.

Düzenlenecek Afganistan’a Komşu Ülkelerin 3. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Çin’in Afganistan’ın yeniden yapılandırılarak ilerleme kaydetmesini bekleyen gerçek bir dostu, dünya barışını daima savunan bir güç olduğuna bir kez daha tanık olacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı