Çin’de bugün düzenlenen iki basın toplantısı yoğun ilgi çekti.

İki basın toplantısından biri Ulusal İstatistik Bürosu tarafından düzenlendi. Toplantıda ülkenin Nisan ayına ilişkin ekonomi verileri açıklandı. Karmaşık ve ciddi uluslararası durum ve ülke içindeki COVID-19 salgınının etkisinden dolayı Çin ekonomisinin karşı karşıya kaldığı aşağı yönlü baskı daha da büyüdü ve Nisan ayına ilişkin ekonomi verilerinde düşüş yaşandı. 

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada, bunun salgının getirdiği kısa vadeli bir değişiklik olduğu ve Çin ekonomisinin istikrarlı gelişme eğilimini değiştirmeyeceği kaydedildi.

Diğer önemli basın toplantısı ise Shanghai Belediyesi tarafından düzenlendi. Toplantıda kentte Haziran ayından itibaren normal üretim ve yaşama geri dönüleceği duyuruldu. 

Shanghai kentinin yanı sıra daha önce COVID-19 salgınından ciddi etkilenen Jilin, Henan, Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerindeki salgın da kontrol altına alınmış durumda. Bütün bunlar Çin’de uygulanan vakaları sıfırlama politikasının bilimsel ve etkili olarak ülkenin ekonomik toparlanmasına güvence sağladığını kanıtladı. 

Halkın can güvenliği ve sağlığına öncelik verilmesi, Çin’de salgına karşı tedbirler alınırken uyulan temel bir ilkedir. Önlemlerin kısa süreliğine bazı bölgelerdeki üretim ve yaşamı etkileyebilmesine rağmen, gerçekler, ancak salgının kontrol altına alınmasıyla ekonomik gelişme için uygun koşullar yaratılabileceğini kanıtladı.

Bugün açıklanan verilere bakıldığında, Çin’in dev bir piyasa olarak sahip olduğu avantajın halen belirgin olduğu, ekonomideki istikrarlı eğilimin sürdüğü anlaşılıyor.

Nisan ayında, bazı bölgelerin salgın etkisi altında kalmasına rağmen, ülke genelindeki duruma bakıldığında, önemli endeksler iyimser seviyede. Örneğin, Nisan ayında toplam perakende satışları 2 trilyon 900 milyar yuana, dış ticaret hacmi 3 trilyon 200 milyar yuana, çelik üretimi 110 milyon tona, ham kömür üretimi de 360 milyon tona ulaştı. Dev piyasa avantajı, eksiksiz bir endüstriyel sistem ve güçlü destek yeteneği, Çin ekonomisinin risklere ve zorluklara direnmesi için büyük destek sağlıyor.

Öte yandan, Çin ekonomisinin nitelikli büyümeye geçiş eğilimi de değişmedi. Salgın durumunda, yeni endüstri ve yeni iş modelinin dayanıklılığı daha çok öne çıktı. Dijitalleşme, bilişim ve yapay zekaya dayalı büyüme tarzının değişmesi sürmektedir. Nisan ayında büyük ölçekli ileri teknolojik imalat sektöründe kaydedilen katma değer yıllık bazda yüzde 4 yükseldi. Ocak-Nisan döneminde ileri teknoloji sektörüne yönelik yatırım geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22, çevrimiçi malların perakende satışı ise yüzde 5,2 yükseldi. Bilimsel ve teknolojik gelişim, Çin ekonomisinin büyüme tarzının değişmesine sürekli güç katmaktadır.

Çin hükümetinin makro politikaları ayarlamayı güçlendirmesi ve salgından etkilenen endüstri ve işletmelere yardım sağlaması, ekonominin toparlanmasına güç kattı.

Diğer yandan Ocak-Nisan aylarında 8,9 trilyon yuan tutarında yeni kredi verildi. Bu da finansal kuruluşların reel ekonomiye yönelik mali desteğinin sağlam olduğunu gösteriyor.

1,4 milyarlık nüfusa ve 400 milyona ulaşan orta gelirli nüfusa sahip dev bir piyasaya, eksiksiz bir sanayi sistemine, tedarik gücü son derece büyük olan üretim sektörüne sahip olan Çin, dışa açılmaya devam ederek serbest ticaret bölgelerinin inşasına hız verirken, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Anlaşma’nın yerine getirilmesini sağlıyor. 

Bu nedenle küresel işletmeler Çin’e yatırımları arttırmaya devam ediyor. Yılın ilk dört ayında Çin’in fiilen kullandığı yabancı sermaye, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,5 artarak, 478 milyar 610 milyon yuana ulaştı. Amerikan danışmanlık firması Kearney tarafından yakın zamanda yayınlanan "2022 Doğrudan Yabancı Yatırım Güven Endeksi"ne göre, Çin bu yıl iki sıra yükselerek dünyada onuncu sıraya geldi.

COVID-19’un etkileri, Çin ekonomisinin istikrarlı büyüme eğilimini değiştirmeyeceği gibi, Çin’in dışa açılma ve dünyayla karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirme kararını da sarsmayacaktır.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı